• Rok szkolny 2023/2024

      Innowacja pedagogiczna: Podróże do krainy wyobraźni

      Okres realizacji: wrzesień 2023 - czerwiec 2024

      Autorka innowacji: Gabriela Piotrowicz

      Innowacja „Podróże do krainy wyobraźni” skierowana jest do uczniów klas IV-V, którzy chcą ciekawie spędzić czas, przeczytać jakąś wciągającą książkę, wspólnie i kreatywnie się pobawić, wykorzystując środki multimedialne i rozwijając własną wyobraźnię. Zajęcia prowadzone są bezpłatnie w wymiarze 1 godziny lekcyjnej tygodniowo.

      Astrid Lindgren w wersji Lego

      Książki Astrid Lindgren są chętnie czytane przez dzieci i młodzież. Podczas naszej innowacji sięgnęliśmy po „Ronję, córkę zbójnika” tejże autorki. To fantastyczna powieść o sympatycznej dziewczynce Ronji jej koledze, Birku. Oboje należą do konkurencyjnych zbójeckich rodów, które mieszkają w jednym zamku, przedzielonym na pół przepaścią. Nasi uczniowie przygotowali z klocków Lego oryginalne makiety zamku Mattisa i zamku Borki. A z plasteliny wykonali stworki zamieszkujące las wokół zamku Mattisa – Wietrzydła i Pupiszonki. Makietę możecie podziwiać na zdjęciach w naszej galerii.

      >>zdjęcia<<

      Projektujemy plakat filmowy

      Czytanie książek jest wspaniałym sposobem na spędzanie wolnych chwil, ale czasem można także obejrzeć film. Zwłaszcza ekranizację jakiegoś arcydzieła. My sięgnęliśmy po „Opowieści z Narnii” – obejrzeliśmy pierwszą część cyklu pt. „Lew, czarownica i stara szafa”. Zachęcamy Was do spędzenia czasu z bohaterami książki C. S. Lewisa. A jeśli wolelibyście zobaczyć film, niech zachęci Was do tego nasz plakat filmowy!

      >>zdjęcia<<

      O historii z molami książkowymi

      W listopadzie i grudniu na nasze zajęcia zaprosiliśmy bardzo sympatyczne mole książkowe: Historynka, Wierszynka i Militarka. Pięknie opowiadali nam o wydarzeniach z historii Polski oraz przedstawiali postacie ważne dla naszego kraju. Jeśli chcecie poznać bliżej naszych gości, zerknijcie na profile facebookowe, które przygotowaliśmy. A jakie postaci i historie poznaliśmy, przekonacie się z chmur wyrazowych, które wyczarowaliśmy na ostatnich zajęciach. To naprawdę świetny sposób na naukę!

      >>zdjęcia<<

      Morskie opowieści długopisem 3D

      Przygody Olka Doby bardzo nas zafascynowały. Postanowiliśmy zatem zilustrować jego morską podróż za pomocą długopisów 3D. Stworzyliśmy motywy związane z naszymi ulubionymi przygodami Olka. Wy także możecie je podziwiać. A może sami sięgnięcie do książki Łukasza Wierzbickiego, by poznać przygody tego sympatycznego wilka morskiego?

      >>zdjęcia<<

      Kajakiem przez ocean z Olkiem Dobą

      W październiku na zajęciach innowacji „Podróże do krainy wyobraźni” poznajemy książkę Łukasza Wierzbickiego pt. „Ocean to pikuś”. Przedstawia ona historię Aleksandra Doby, który w latach 2010-2011 przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. Na początek ułożyliśmy mapę świata i sprawdziliśmy, jacy śmiałkowie odważyli się przepłynąć oceany w poszukiwaniu nowych lądów. Trzeba przyznać, że Olek Doba wyprawiający się w swoim dziesięciometrowym kajaku z Dakaru do Brazylii zrobił na nas wrażenie! A poznając jego przygody przy okazji nagraliśmy audiobook. Stwierdziliśmy, że najładniej czytały Basia i Ola. Jeśli chcecie posłuchać, zapraszamy!

      >>Basia<<

      >>Ola<<

      >>zdjęcia<<

      Z Halinką i Stachem machiną do Chin

      Książki Łukasza Wierzbickiego przedstawiają prawdziwych bohaterów, którzy podróżując przez świat przeżywają niesamowite przygody. Mieliśmy szansę poznać ich losy, czytając książkę „Machiną do Chin”. W 1934 roku Halinka i Stach wyruszyli z Druskiennik do Szanghaju motorem angielskiej produkcji, a w drodze do celu płynęli wodną taksówką, nocowali w hotelu na hinduskiej plaży, pogłaskali dziką tygrysicę, zaprzyjaźnili się z niedźwiadkiem i utknęli z machiną w ogromnej kałuży błota. Na losach bohaterów opracowaliśmy grę planszową  - choć zwycięzca był tylko jeden (wspaniała Ola) – to wszyscy świetnie się bawiliśmy.

      >>zdjęcia<<

      Innowacja pedagogiczna: Ortografia do nas trafia

      Okres realizacji: rok szkolny 2023/2024
      Prowadząca : Dorota Piątkowska-Kulesza

      W roku szkolnym 2023/2024 klasa III a bierze udział w innowacji pedagogicznej „Ortografia do nas trafia” prowadzonej przez wychowawczynię Dorotę Piątkowską - Kuleszę.
      Podczas zajęć uczniowie bawią się ortografią, a przez zabawę uczymy się dużo łatwiej. Ulubionymi zabawami uczniów stało się Bingo ortograficzne, zabawa "Zgadnij kim jestem?", Kubeczki ortograficzne, a także tworzenie twórczych opowiadań. Śmiechom podczas ich tworzenia nie ma końca, a jak wiadomo mózg zapamiętuje szybko coś co wyzwala w nas emocje. Uczniowie uczą się też korzystać ze słowników ortograficznych, przedstawiać za pomocą rysunków słowa do zapamiętania. Bardzo chętnie również grają w gry przygotowywane w programie WordWall.

       

      Innowacja pedagogiczna: Lego i robotyka dla wszystkich

      Okres realizacji: wrzesień 2023 – czerwiec 2024

      Autor innowacji:

      Jarosław Kępa – nauczyciel przedmiotu informatyka

      W roku szkolnym 2023/2023 kontynuuję prowadzenie innowacji pedagogicznej pt.: "Lego i robotyka dla wszystkich" tym razem zajęcia są przeznaczone dla uczniów klas IV-VIII. Innowacja będzie realizowana w sali informatycznej. Chętni uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach raz w tygodniu przez 1 godzinę lekcyjną w ramach nieodpłatnych dodatkowych zajęć z informatyki.

       

      Innowacja pedagogiczna: English speaking countries - kultura krajów anglojęzycznych

      Okres realizacji: wrzesień 2023 – czerwiec 2024

      Autorki innowacji:

      Izabela Gmaj- nauczycielka języka angielskiego

      Agata Błaszczyk - nauczycielka języka angielskiego

      W roku szkolnym 2023/2024 kontynuujemy prowadzenie innowacji pedagogicznej pt.: English speaking countries - kultura krajów anglojęzycznych ze względu na duże zainteresowanie uczniów poszerzaniem wiedzy na tematy dotyczące kultury, geografii i tradycji krajów anglojęzycznych. Innowacja jest przeznaczona dla uczniów klas V, VI i VII. Realizacja zajęć odbywać się będzie w ramach godzin ujętych w planie nauczania.

       

      Dzień Zielonożółty

      Dnia 15 marca na lekcjach języka angielskiego przypomnieliśmy postaci patronów Walii i Irlandii - św. Dawida i św. Patryka. Wyjaśniliśmy, dlaczego w naszej szkole zapanował kolor żółty i zielony - to barwy symboli roślinnych tych krajów: żonkila, pora i koniczynki. Ponadto dowiedzieliśmy się, jak dzień 1 marca i 17 marca spędzają Walijczycy i Irlandczycy.

      >>zdjęcia<<

      Ciekawostki o krajach anglojezycznych

      W ramach innowacji „English – speaking countries” uczniowie klasy 5a poznawali ciekawostki na temat krajów anglojęzycznych.  Kiedy powstała Anglia? Jaką walutą posługują się Brytyjczycy? Skąd się wzięły paski i gwiazdki na fladze Stanów Zjednoczonych Ameryki? Czemu londyńskie autobusy różnią się od łódzkich? Zdobytą wiedzę uczniowie podsumowali wykonując piękne plakaty.

      >>zdjęcia<<

    • Rok szkolny 2022/2023

      Innowacja pedagogiczna: Lego i robotyka dla wszystkich.

      Okres realizacji: luty 2023 – czerwiec 2023

      Autor innowacji:

      Jarosław Kępa – nauczyciel przedmiotu informatyka

      Zajęcia są przeznaczone dla uczniów klas I-III. Innowacja będzie realizowana w sali informatycznej i ćwiczeniowej szkoły. Chętni uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach dwa razy w tygodniu przez 1 godzinę lekcyjną w ramach zajęć świetlicowych.

      Opis innowacji:

      Obecnie nauka informatyki jest naturalnym procesem, który służy nadążaniu za postępem technologicznym. To czego uczymy dzisiaj będzie za chwilę już przestarzałe. Dlatego należy uczyć nie gotowych wzorów i rozwiązań a wypracować umiejętności analizowania, testowania i wyciągania wniosków.

      Innowacja Lego i robotyka dla wszystkich zapewni rozwój logicznego myślenia z wykorzystaniem metod komputerowych. Proces tworzenia obiektów z klocków LEGO, programowania ich i testowania różnych rozwiązań rozwija kreatywność i pobudza do eksperymentowania. Praca w grupach uczy komunikatywności, rozwiązywania konfliktów i wzajemnej motywacji. Rozwiązania organizacyjne i działania wychowawcze innowacji pozytywnie wpłyną na podniesienie jakości pracy szkoły.

      W galerii poniżej fotorelacja obrazująca pracę uczniów w czasie zajęć.

      >>zdjęcia<<

      „Świetlicowy teatr cieni”

      W bieżącym roku szkolnym w świetlicy kontynuowana będzie innowacja pedagogiczna "Świetlicowy teatr cieni" . Zabawa w teatr ma na celu:  wspomaganie rozwoju dziecięcej ekspresji scenicznej oraz indywidualnych zdolności I zainteresowań,  pobudzanie do działań artystycznych, dostarczanie przeżyć emocjonalnych i estetycznych, prezentację własnych umiejętności oraz kształtowanie odporności emocjonalnej związanej z wystąpieniem przed publicznością. Uczniowie zapoznają się ze zwyczajami i słownictwem związanym z teatrem oraz z teatralnym savoir vivre. Prowadzący: Marzena Lorkowska.

      Innowacja pedagogiczna: English speaking countries - kultura krajów anglojęzycznych.

      Okres realizacji: wrzesień 2022 – czerwiec 2023

      Autorki innowacji:

      Izabela Gmaj- nauczycielka języka angielskiego

      Agata Błaszczyk - nauczycielka języka angielskiego

      W roku szkolnym 2022/2023 kontynuujemy prowadzenie innowacji pedagogicznej pt.: English speaking countries - kultura krajów anglojęzycznych ze względu na duże zainteresowanie uczniów poszerzaniem wiedzy na tematy dotyczące kultury, geografii i tradycji krajów anglojęzycznych. Innowacja jest przeznaczona dla uczniów klas V, VI i VII. Realizacja zajęć odbywać się będzie w ramach godzin ujętych w planie nauczania. 

      PANCAKE DAY

      Wtorek przed Środa Popielcową w Zjednoczonym Królestwie obchodzony jest pod nazwą Shrove Tuesday lub Pancake Day, czyli dzień, w którym wszyscy objadają się naleśnikami. W tym dniu uczniowie klas IV- VIII obejrzeli filmik o tym wydarzeniu, z którego dowiedzieli się jakie naleśniki jedzą mieszkańcy poszczególnych krajów Zjednoczonego Królestwa: duże i cienkie czy małe i grube. Ponadto uczniowie przypomnieli sobie słownictwo związane z przygotowaniem naleśników oraz ulubionymi dodatkami.

      Piękne prezentacje o tym wydarzeniu przygotowali: uczennica klasy VIIIa - Milena Woźniak >>link<< oraz uczeń klasy VI a - Natan Grzybowski >>link<<.

      Zachęcamy do obejrzenia!!!

      Dzień Muffinka

      Dnia 30 marca przypada nietypowe święto- Dzień Muffinka. Wszyscy znamy te pyszne smakowitości - a uczeń klasy 6a - Dawid Biernacki >>link<< przygotował prezentację, w której przybliżył historię tych apetycznych ciasteczek.

      Zapraszamy do obejrzenia!

      Easter in England

      Wielkanoc to świąteczny czas obchodzony również w Wielkiej Brytanii. Jak Brytyjczycy obchodzą to święto? Jakie jedzą potrawy i jakie tradycje celebrują? O tym wszystkim dowiedzieliśmy się podczas lekcji języka angielskiego, a uczennica kl. 8b Natalia Potocka przygotowała prezentację Easter in England.

      >>prezentacja<<

       

       

    • Rok szkolny 2021/2022

      „Świetlicowy teatr cieni”

      W bieżącym roku szkolnym 2021/2022, w świetlicy szkolnej jest realizowana innowacja pedagogiczna "Świetlicowy teatr cieni", która  jest kontynuacją zajęć prowadzonych w roku szkolnym 2020/2021.  Proponowane zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Zabawa w teatr sprawia dzieciom radość, ponieważ lubią wcielać się w inne postacie i wymyślać ciekawe historie, więc spontanicznie angażują się w teatralne działania.

      Innowacja pedagogiczna: Gry i zabawy w języku angielskim.

      Okres realizacji: wrzesień 2021 - czerwiec 2022

      Autorzy innowacji:

      A. Błaszczyk- nauczycielka języka angielskiego

       P. Filipek- nauczyciel wychowania fizycznego

      Zajęcia są przeznaczone dla uczniów klas III-VI.

      Opis innowacji:

      Innowacja będzie realizowana w sali gimnastycznej szkoły. Chętni uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach raz w tygodniu przez 1 godzinę lekcyjną w ramach nieodpłatnych dodatkowych zajęć z wychowania fizycznego. W trakcie realizacji programu niezbędna będzie ścisła współpraca między nauczycielem języka angielskiego i wychowania fizycznego.

      Uczniowie będą kształtować koordynację ruchową, szybkość, siłę, wytrzymałość tkanki mięśniowej, poznawać techniki relaksacji w celu redukcji stresu, rozwijać asertywność, poszerzać znajomość słownictwa z języka angielskiego oraz doskonalić umiejętność konwersacji o aktywności sportowej w języku angielskim.

      Innowacja pedagogiczna: English speaking countries- kultura krajów anglojęzycznych.

      Okres realizacji: wrzesień 2021 – czerwiec 2022

      Autorki innowacji:

      Izabela Gmaj- nauczycielka języka angielskiego

        Agata Błaszczyk- nauczycielka języka angielskiego

      Innowacja jest przeznaczona dla uczniów klas V, VI i VII chcących poszerzyć umiejętności językowe oraz wiedzę z zakresu kultury, geografii i tradycji krajów anglojęzycznych. Realizacja zajęć odbywać się będzie  w ramach godzin  ujętych w planie nauczania.

      Opis innowacji:

      Obecnie język angielski jest środkiem porozumiewania się w bardzo wielu miejscach na świecie, celowe wydaje się więc zachęcanie oraz motywowanie uczniów do jak najszerszego wykorzystywania go. Znajomość języka angielskiego daje większe możliwości komunikowania się z innymi, szukania interesujących informacji i poszerzania swojej wiedzy, również jeśli chodzi o zagadnienia kulturoznawstwa. Innowacja „English speaking countries – kultura krajów anglojęzycznych” ma dostarczyć wiedzy na temat zabytków, tradycji i kultury krajów anglojęzycznych. Ma także ukazać życie codzienne oraz obyczaje ich mieszkańców oraz popularne święta. Zajęcia mają także rozbudzić w uczniach zainteresowanie krajami, gdzie językiem urzędowym jest język angielski, chęć zgłębiania wiedzy oraz motywować  do dalszej nauki.

       

      Święto Dziękczynienia - THANKSGIVING DAY

      W czwarty czwartek listopada Amerykanie siadają do wspólnego obiadu. Skąd wywodzi się ta tradycja, za co dziękują i jakie dania podawane są tego dnia na stół?  Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w prezentacji, którą przygotował uczeń klasy Va - Dawid Biernacki.

      Zapraszamy do obejrzenia!!! 

      >>PREZENTACJA<<

      Spisek Prochowy - GunPowder Plot - 5th November

      W czasie zajęć w ramach innowacji pedagogicznej ‘English Speaking Countries’ uczniowie klasy V nauczyli się wiersza REMEMBER, REMEMBER i 5 listopada pięknie go wyrecytowali. Do recytacji dołączyli również uczniowie klasy drugiej. Rozmawialiśmy o wydarzeniach, które miały miejsce w Londynie w nocy z 4 na 5 listopada 1605 roku.

      >>film 1<<

      >>film 2<<

      >>film 3<<

      Remembrance Day - Poppy Day - 11th November

      Dzień Pamięci, inaczej nazywany Dniem Maku jest świętem obchodzonym  w krajach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów na cześć poległych żołnierzy w wojnach. Uczniowie klasy V: Dawid Biernacki i Antoni Presler przygotowali prezentacje, zawierające informacje o tym dniu.

      Zapraszamy do obejrzenia :)

      >>Antoni Presler<<

      >>Dawid Biernacki<<

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 114 w Łodzi
      • tel/fax (0-42) 672 33 46
      • ul. Milionowa 64 92-334 Łódź Poland
      • poniedziałek 8.00-16.00 wtorek 8.00-16.00 środa nieczynne czwartek 8.00-16.00 piątek 8.00-16.00
      • https://www.facebook.com/szkolapodstawowa114llodz
  • Galeria zdjęć

      brak danych