ROK SZKOLNY 2024/2025
GRUDZIEŃ
Grudzień jest z pewnością magicznym miesiącem. Upłynął on w świątecznej atmosferze, która zawitała także do naszej świetlicy. Podczas zajęć rozmawialiśmy na temat zwyczajów, tradycji i symboli bożonarodzeniowych. Świątecznym zajęciom towarzyszyło tworzenie prac plastycznych wykonanych różnymi technikami i materiałami. Posłużyły one do dekoracji korytarza szkolnego oraz pomieszczeń świetlicy. Przeprowadzono zajęcia z projektu Uniwersytet Dzieci: „Skąd artyści czerpią inspiracje?”. Odbyły się także liczne konkursy: „Bicie sportowych rekordów świetlicowych” oraz „Na najładniej zapakowany prezent świąteczny”.
LISTOPAD
Na początku miesiąca, uczniowie świetlicy upamiętnili rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Przypominaliśmy historię trzech rozbiorów oraz trudne czasy ludności żyjącej pod zaborami. Wykonaliśmy symbole narodowe wykorzystując różne materiały plastyczne. Kolejny tydzień upłynął pod hasłem niemarnowania żywności. Przybliżyliśmy istotny temat wykorzystywania nadmiaru produktów spożywczych w gospodarstwach domowych. Wysłaliśmy prace plastyczne w formie plakatów na ogólnopolski konkurs pt. ”Żywność to wartość” zorganizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Popołudnia spędzaliśmy na sportowo pobijając rekordy w pięcioboju świetlicowym. Zorganizowaliśmy wieczór magii i czarów w andrzejkowy czas. Bawiliśmy się świetnie, ponieważ odwiedziły nas profesjonalne wróżki , które każdemu przepowiedziały szczęśliwą przyszłość.
PAŹDZIERNIK
Jesień coraz mocniej daje o sobie znać i łatwo można popaść w przygnębienie, jednak w naszej świetlicy nikt nie traci dobrego humoru, a to wszystko dzięki wspólnym zabawom oraz ciekawym zajęciom. Rozpoczęliśmy lekcje z projektu Uniwersytet Dzieci „Skąd artyści czerpią inspiracje?” – jak trenować myślenie?. Ćwiczenia związane z tematem projektu bardzo spodobały się uczniom. Poprawiały one pamięć oraz rozwijały wyobraźnię i twórcze myślenie. Uczciliśmy Dzień Edukacji Narodowej wykonując portrety nauczycieli, które ozdobiły pierwsze piętro. Najlepsze prace zostały nagrodzone dyplomami oraz upominkami. Podczas październikowych zajęć dzieci wykonały wiele prac plastycznych pod kierunkiem nauczycieli świetlicy. Wykorzystaliśmy do tego różne techniki malarskie, w tym długopisy 3d. Najlepsze dzieła zostały przesłane na konkursy wojewódzkie: do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczalni w Łodzi pt. „Opróżniaj, zgniataj, rozróżniaj” oraz do Domu Kultury w Strykowie pt. „Jesień zamknięta w liściach”. W ostatnim tygodniu października rozmawialiśmy o dniu Wszystkich Świętych oraz Zaduszkach. Dzieci wypowiedziały się o pięknej polskiej tradycji podtrzymującej pamięć o zmarłych i przypomniały zasady zachowania się na cmentarzu.
WRZESIEŃ
Rok szkolny w świetlicy szkolnej rozpoczęliśmy powitaniem wszystkich uczniów, w szczególności klas pierwszych. Nasi milusińscy odważnie rozpoczęli naukę w szkole. Podczas spotkań „Na dywanie” przypomnieliśmy kontrakt grupowy dotyczący zasad obowiązujących w świetlicy szkolnej, korytarzu, na boisku i placu zabaw. W celu bliższego poznania się opowiadaliśmy o swoich wakacyjnych przygodach. Najlepsze opowieści nagrodziliśmy dyplomami oraz upominkami. W drugim tygodniu września poznawaliśmy zasady ruchu drogowego, w drodze do i ze szkoły. Każdy uczeń wykonał jeden znak drogowy i umieścił go na wspólnym plakacie „Kodeks Ruchu Drogowego”. Obserwowaliśmy zmieniającą się przyrodę i wykorzystując dary jesieni wykonaliśmy prace z materiałów recyklingowych: kolorowe liście, parasolki. Posłużyły one do udekorowania pomieszczeń szkolnych. Z okazji zbliżającego się Dnia Komisji Edukacji Narodowej ogłosiliśmy konkurs „Mój nauczyciel”.
ROK SZKOLNY 2023/2024
CZERWIEC
Miesiąc czerwiec rozpoczęliśmy, jak co roku świętując Dzień Dziecka. Zorganizowaliśmy w świetlicy turniej sportowy. Uczniowie rywalizowali ze sobą pokonując sprawnościowy tor przeszkód na czas, uczyli się zasad sędziowania oraz pomiaru czasu, każdy uczeń miał możliwość sprawdzić się w różnych konkurencjach sportowych. W świetlicy uczniowie zapoznani zostali z prawami dziecka, poznali zwyczaje i warunki życia dzieci mieszkających w różnych krajach świata. Oglądali filmy edukacyjne i bajki. Uczestniczyli w zajęciach ruchowych, tańczyli i śpiewali przy muzyce. Rozmawialiśmy o przyjaźni, dzieci opowiadały o swoich bliskich kolegach i koleżankach. Oglądaliśmy filmy o zachowaniu przyjaciół w różnych sytuacjach życiowych. Przypomnieliśmy także o zasadach życia ekologicznego, znaczeniu pszczół w przyrodzie. Zaprosiliśmy dzieci do wykonania zwierząt z materiałów recyklingowych i wyłoniliśmy najciekawszą zdaniem uczniów pracę, która została nagrodzona. W kolejnym tygodniu odliczaliśmy już dni do upragnionych wakacji. Rozmawialiśmy o wakacyjnych planach, ale przede wszystkim o zachowaniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w czasie zabaw, w lesie, nad wodą, w górach, przypomnieliśmy też numery alarmowe. 21 czerwca rozpoczynamy zasłużony, wakacyjny wypoczynek.
MAJ
Miesiąc maj rozpoczęły zajęcia o życiu oraz zwyczajach pszczół. Uczniowie poznali produkty żywnościowe, lecznicze zawierające w swoim składzie pyłek kwiatowy, miód, propolis. Nauczyli się sposobów chronienia owadów, zapewniania im bezpiecznych miejsc do rozwoju. Wspólnie wykonaliśmy pszczoły z papieru i plastry miodu z tektury. Przypomnieliśmy sobie również znaczenie zbliżających się świąt rodzinnych: „Dnia Matki”, „Dnia Ojca”, „Dnia Dziecka”. Z tych okazji dzieci wykonały laurki z różnorodnych materiałów plastycznych. W kolejnym tygodniu uczniowie poznali kontynent afrykański, jego mieszkańców, charakterystyczną florę oraz faunę. Wykorzystując dźwięki muzyki, naśladowali ruchami taniec pszczół oraz sposób poruszania dzikich zwierząt. Obejrzeliśmy również film dla dzieci „Afryka Kazika”. Przez cały „Tydzień uważności” natomiast, ćwiczyliśmy umiejętności koncentracji uwagi, skupienia, odpoczynku. Wsłuchując się w dźwięki muzyki relaksacyjnej bujaliśmy w chmurach, uruchamiając wyobraźnię poznaliśmy marzenia oraz plany na przyszłość. Każdy wykonał obłoczek z waty ze swoim najskrytszym pragnieniem, którym później udekorowaliśmy pomieszczenia świetlicy szkolnej.
KWIECIEŃ
W kwietniu obchodziliśmy tydzień z książką – dzieci opowiadały o swoich ulubionych książkach, wykonały ilustracje do przeczytanych lektur, zorganizowaliśmy głośne czytanie i zaprojektowaliśmy zakładki do książek. Piękna wiosenna pogoda pozwoliła nam na pierwsze zabawy na boisku szkolnym i piknik na trawce. Kolorowe kwiaty wykonane przez dzieci długopisami 3D, (w ramach projektu Laboratoria Przyszłości) stworzyły ciepłą i wiosenną atmosferę w świetlicowej sali. Z okazji Święta Ziemi (22 kwietnia) oglądaliśmy filmy edukacyjne o tematyce ekologicznej, zapoznaliśmy się z Układem Słonecznym i wykonaliśmy z papieru Ziemię oraz inne planety krążące wokół Słońca. Przeprowadzono zajęcia z projektu Ekologia: „Czy samochody ogrzewają miasta?”, „Dlaczego na Ziemi jest coraz cieplej?”. Dzieci nauczyły się także śpiewać piosenkę „W Układzie Słonecznym”. Przygotowując się do zbliżających się Świąt Majowych przeprowadziliśmy zajęcia z projektu Uniwersytet Dzieci „Mali obywatele. Jak poznać kraj, w którym mieszkamy?”. Zapoznaliśmy dzieci z historią i tradycją związaną ze Świętem Pracy, Dniem Flagi oraz Świętem Konstytucji 3 Maja, wykonaliśmy także ozdoby świąteczne w narodowych barwach, które udekorowały świetlicę oraz szkolny korytarz.
MARZEC
Miesiąc marzec rozpoczęliśmy w świetlicy od obchodów dnia Kobiet oraz dnia Mężczyzn. Przy tej okazji odbyły się zajęcia na temat zawodów wykonywanych głównie przez kobiety oraz głównie przez mężczyzn. Zapoznaliśmy się z sylwetkami oraz historiami życia sławnych Polek i Polaków. W ramach projektów Uniwersytetu Dzieci zrealizowaliśmy takie zagadnienia jak: „ Czy poleczka to polski taniec?”, „Jak silny jest wiatr? Skąd się biorą orkany?”. Zapoznaliśmy się z ludowymi tańcami różnych regionów Polski, Europy oraz świata. Wszystkim szczególnie spodobały się zagadki muzyczne. Przez cały miesiąc organizowaliśmy szereg warsztatów plastycznych, których celem było rozwijanie umiejętności manualnych oraz wyobraźni twórczej. W związku z nadejściem wiosny oraz Świąt Wielkanocnych wykonywaliśmy dekoracje i prace używając różnorodnych materiałów takich jak: papier, płyty 3D, talerzyki papierowe, piórka, kreatywne druciki, kolorowe włóczki, drewniane deseczki, kredki, farby. Uczyliśmy się rozpoznawać emocje na podstawie obserwacji twarzy, gestów, postawy ciała. Wykorzystując długopisy 3D z laboratorium przyszłości wykonaliśmy wesołe minki przedstawiające pozytywne emocje. Przygotowaliśmy również karki z życzeniami świątecznymi dla pensjonariuszy łódzkiego Domu Opieki Społecznej włączając się, jak co roku do akcji charytatywnej. Dla uczniów społeczności świetlicowej zorganizowaliśmy konkurs oraz wystawę na parterze naszej szkoły: „Wielkanocny króliczek”. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody oraz upominki.
LUTY
W miesiącu lutym, po powrocie uczniów z ferii zimowych został zorganizowany konkurs świetlicowy „Walentynkowe serce”. Przybliżyliśmy dzieciom tradycje i zwyczaje karnawałowe panujące w różnych krajach. Przygotowaliśmy maski i uczestniczyliśmy w balu walentynkowym. Uczciliśmy światowy „Dzień Kota” rozmowami i prezentacją filmów na temat różnych gatunków kotów oraz ich zwyczajów. Wykonaliśmy pracę plastyczną z dowolnych materiałów plastycznych, aby rozwinąć kreatywność uczniów, nie zabrakło też kocich zabaw ruchowych przy muzyce. Uczniowie świetlicy uczestniczyli w fantastycznych warsztatach artystycznych w ramach projektu społecznego „Cuda Wianki”, zorganizowanych przez uczniów XXI LO. Wykonaliśmy lalki – motanki, a także uczestniczyliśmy w nauce tańca ludowego. Odbyliśmy również podróż do czasów prehistorycznych i zgłębialiśmy wiedzę na temat dinozaurów. Dzieci wzięły udział w quizie dotyczącym życia różnych gatunków zwierząt sprzed 200 milionów lat. Na zakończenie fascynującej przygody uczniowie wykonali pracę plastyczną „Mój dinozaur”. W ostatnim tygodniu lutego obchodziliśmy „Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego”, przygotowując prace plastyczne, jak również czytając ciekawostki związane z zagrożeniem wyginięcia tego gatunku.
STYCZEŃ
W styczniu powitaliśmy Nowy Rok 2024, przypomnieliśmy dzieciom nazwy miesięcy i pór roku oraz wykonaliśmy barwny kalendarz na cały rok. Zapoznaliśmy uczniów ze znakami zodiaku i każdy mógł pokolorować swój znak. Wspólnie zaplanowaliśmy też postanowienia noworoczne. Dużo radości przyniosły nam sukcesy naszych uczniów zdobyte w konkursie międzyszkolnym "Honorowi obywatele miasta Łodzi" - portret w akwareli, (I miejsce - T. Bogusiak IIb oraz wyróżnienia - A. Conkel Ia i K. Conkel IIIa). Przybliżyliśmy dzieciom tradycje i zwyczaje karnawałowe panujące w różnych krajach. Przygotowaliśmy maski karnawałowe na zbliżający się szkolny bal. Z okazji Dnia Babci i Dziadka rozmawialiśmy o roli osób starszych w życiu każdego człowieka oraz o potrzebie dbania i pomagania seniorom. Wraz z uczniami wykonaliśmy upominki dla dziadków drukując kolorowe serduszka długopisami 3D. Przy okazji zbliżających się ferii zimowych podjęliśmy ważny temat - bezpieczeństwa w czasie zabaw na śniegu i lodzie, przypominając również o numerach alarmowych. Dzieci oglądały filmy i wykonały prace plastyczne o tej tematyce. Wolny czas w świetlicy umilały nam także: słuchowiska dla dzieci, muzyka i wspólne głośne czytanie książek.
GRUDZIEŃ
Miesiąc grudzień upłynął w świetlicy szkolnej w świątecznej atmosferze, na przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia oraz spotkania z Mikołajem. Przypomnieliśmy historię i zwyczaje mikołajkowe panujące w naszych domach, redagowaliśmy list do św. Mikołaja, oglądaliśmy filmy o tematyce świątecznej. Wykonywaliśmy wiele ozdób oraz dekoracji świątecznych, między innymi: wzięliśmy udział w szkolnym kiermaszu ozdób świątecznych przygotowując na niego przepiękne stroiki, przygotowaliśmy ozdoby świąteczne na szkolny korytarz drukując je długopisami 3D, w świetlicy ubraliśmy piękną dużą choinkę i zawiesiliśmy wiele dekoracji, stworzyliśmy w ten sposób wyjątkową, ciepłą i świąteczną atmosferę. W grudniu gościliśmy też w naszej świetlicy przyszłorocznych pierwszoklasistów z pobliskich przedszkoli. Byliśmy organizatorami konkursu dla całej społeczności szkolnej „Świąteczny Skrzat”. Pomysłowość, a także oryginalność prac wywoływały zachwyt, podziw wśród nauczycieli, uczniów, a także rodziców oglądających wystawę umieszczoną na parterze naszej szkoły. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali świąteczne upominki oraz dyplomy. Jesteśmy realizatorami projektu Uniwersytet Dzieci – „Młodzi obywatele, jak poznać kraj, w którym mieszkamy?”. W tym miesiącu uczniowie uczestniczyli w zajęciach na temat – Czy w każdej religii otrzymuje się prezenty?”. Przez cały miesiąc trwały również rozgrywki świetlicowego turnieju warcabowego. Wyłonienie mistrza nastąpiło po rozegraniu wielkiego finału.
LISTOPAD
W listopadzie korzystaliśmy z uroków "złotej polskiej jesieni", spędzając czas na świeżym powietrzu oraz przygotowując się do Narodowego Święta Niepodległości. Uczyliśmy się śpiewać hymn państwowy, wykonaliśmy kokardy w narodowych barwach, a także wydrukowaliśmy je długopisami 3d. Podczas "tygodnia zdrowego jedzenia" przygotowaliśmy plakaty przedstawiające zdrowe pożywienie oraz to, które nam szkodzi. Uczniowie oglądali filmy na temat właściwych nawyków żywieniowych i wykonali piramidy zdrowego żywienia. Wspólnie ćwiczyliśmy "jogę dla dzieci". W długie jesienne popołudnia uczyliśmy się tkać na krosnach tkackich i utkaliśmy szalik dla naszego renifera, który będzie ozdobą świetlicy w zimowy czas. Dzieci wzięły też udział w międzyszkolnym konkursie plastycznym "Honorowi obywatele miasta Łodzi", organizowanym prze SP nr 184. Miesiąc listopad zakończyliśmy huczną zabawą andrzejkową: laliśmy wosk przez dziurkę od klucza, wróżyliśmy z kart, przepowiadaliśmy przyszłość w zabawie - wędrujące buty, rzucaliśmy monetą do wody, a towarzyszyły nam przy tym, prawdziwe wróżki ze starszych klas naszej szkoły...
PAŹDZIERNIK
Miesiąc październik rozpoczęliśmy w świetlicy od ogłoszenia konkursu szybkiego czytania. Chętni uczniowie z szybkością dziennikarza Teleexpressu musieli nauczyć się czytać tekst dotyczący zasad zachowania się w różnych sytuacjach życia codziennego. Szybkość czytanego tekstu oceniliśmy 31 października, sprawdzając w ciągu jednej minuty ilość odczytanych wyrazów.
Przygotowaliśmy dekorację pt. Dyniowe pole z przyniesionych przez uczniów klas I-VIII różnych rodzajów dyni.
4 października obchodziliśmy dzień zwierząt, uświadamiając konieczność zachowania w nie zmienionej formie naturalnego środowiska flory i fauny dla następnych pokoleń oraz dbałości o środowisko naturalne wszystkich stworzeń żyjących na naszej planecie.
Przeprowadziliśmy dwie lekcje z projektu Uniwersytet Dzieci: „Jak rozpoznać emocje?” oraz „Jak odnaleźć własne korzenie?” . Odgrywaliśmy scenki dramowe bawiąc się w rozpoznawanie pozytywnych oraz negatywnych stanów emocjonalnych. Znajdywaliśmy sposoby na rozładowywanie agresji, złości, gniewu, smutku.
27 października wzięliśmy udział w „Balu u Pani Jesieni” projektując przebrania dla uczniów klas I-III.
Rozmawialiśmy o historii Dnia Wszystkich Świętych, o tradycjach zapalania zniczy, porządkowania mogił bliskich jak również nieznanych nam osób.
WRZESIEŃ
We wrześniu, po wakacjach wróciliśmy do naszej świetlicy i powitaliśmy w niej pierwszoklasistów. Zapoznaliśmy dzieci z zasadami obowiązującymi na terenie świetlicy i szkoły oraz integrowaliśmy grupę w czasie wspólnych gier i zabaw. Dużo czasu poświęciliśmy na przypomnienie dzieciom o zachowaniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podczas drogi do szkoły i do domu. Omawialiśmy znaki drogowe, uczniowie oglądali filmy edukacyjne o ruchu drogowym i kolorowali wydrukowane znaki drogowe. W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o tolerancji oraz rozwijaliśmy świadomość bycia wyjątkowym. Uczniowie tworzyli "autoportret z magicznymi piegami". Przypominaliśmy dzieciom o obowiązku poszanowania drugiego człowieka i używania zwrotów grzecznościowych. Korzystając z uroków pięknej wrześniowej pogody dużo czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu, bawiąc się na placu zabaw, wypoczywając i grając w piłkę na boisku. 22 września powitaliśmy chłodniejszą porę roku i udekorowaliśmy świetlicę w barwy jesieni. Zaplanowaliśmy także tydzień dobrych wiadomości. W czasie naszych pogadanek na ten temat, powstały ważne i ciekawe przesłania od dzieci do wszystkich ludzi na świecie. Wykonaliśmy pracę plastyczną - "telefon z dobrą wiadomością" i zorganizowaliśmy wystawę prac uczniów.
ROK SZKOLNY 2022/2023
CZERWIEC
Z radością przywitaliśmy ostatni miesiąc roku szkolnego 2022/23, zwłaszcza, że był to 1 czerwca - Dzień Dziecka. Korzystaliśmy beztrosko z ładnej pogody i bawiliśmy się na placu zabaw oraz graliśmy w piłkę na boisku szkolnym. Przygotowując się do wakacyjnych podróży, zwiedzaliśmy Afrykę „palcem po mapie”, czytaliśmy ciekawe książki podróżnicze „Afryka Kazika”, „Nela podróżuje po świecie”, a także wykonaliśmy dzikie zwierzęta z papieru. W ramach „tygodnia z przyjaciółmi” rozmawialiśmy z dziećmi na temat znaczenia przyjaźni w naszym życiu, tolerancji oraz poszanowania godności. Dzieci namalowały farbami portrety swoich przyjaciół. W oczekiwaniu na zasłużony wypoczynek dzieliliśmy się swoimi planami i wakacyjnymi marzeniami , które chcielibyśmy zrealizować. Przypomnieliśmy dzieciom zasady bezpiecznego zachowania nad wodą,w lesie, w górach oraz numery alarmowe. Przeprowadziliśmy zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej, a także poinformowaliśmy uczniów, jak należy zachować się w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Zorganizowaliśmy dla uczniów świetlicowy turniej sprawnościowy. Dzieci z wielką radością przystąpiły do sportowych zmagań. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody.
W PIĄTEK 23 CZERWCA 2023 R. ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ OJCA ! I ROZPOCZYNAMY WAKACJE !!!MAJ
W miesiącu maju uczniowie poznali historię narodowych świąt majowych, wykonali dekoracje, których przewodnim tematem były polskie symbole narodowe.
Rozmawialiśmy o przygotowaniach do rodzinnych świąt przypadających w maju oraz czerwcu. Zaprosiliśmy do udziału w konkursie plastycznym: „Moja rodzina”. Przy wykonywaniu portretów pomagali również członkowie rodziny: rodzice, rodzeństwo, dziadkowie. Wszystkie prace były bardzo pomysłowe, pogłębiły wiedzę na temat genealogii. Laureatów konkursu nagrodziliśmy upominkami oraz dyplomami.
Pogłębialiśmy również wiedzę na temat życia pszczół i ich znaczenia dla naszego środowiska. Uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych wykonując kolorowe ule, papierowe pszczółki, plastry miodu.
Przenieśliśmy się do Afryki poznając cechy klimatu, ciekawe zwierzęta, rośliny czy charakterystyczne budowle tego kontynentu. Czytaliśmy fragmenty lektur: „Afryka Kazika”, „Nela mała podróżniczka”. Wycinaliśmy mapę Afryki nanosząc na nią najciekawsze osobliwości tego obszaru.
Uczestniczyliśmy także w projekcie szkolnym z okazji 600 - lecia naszego miasta. Upamiętniając to wydarzenie wykonaliśmy: mural pałacu Herbsta, na kolorowym afiszu umieściliśmy znane „łodzinizmy”. Te oraz inne prace uczniów: makiety, plakaty ciekawych łódzkich obiektów zebraliśmy organizując wystawę na korytarzu szkolnym.
Miesiąc ten upłynął w naszej świetlicy w ciepłej i słonecznej atmosferze. Pogoda sprzyjała częstym, swobodnym zabawom na wolnym powietrzu. Często przypominaliśmy o bezpieczeństwie podczas wyjść na boisko szkolne oraz plac zabaw.KWIECIEŃ
W kwietniu w naszej świetlicy trwały przygotowania do Świąt Wielkanocnych: rozstrzygnęliśmy konkurs ekologiczny, na najładniejszą pisankę wykonaną z materiałów recyklingowych. Pomysłowość prac konkursowych zaskoczyła nas wszystkich: powstały pisanki z korków plastikowych, metalowych śrubek, drukowane w 3d, z papieru, pomponów i wielu innych materiałów. Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością. Rozmawialiśmy o tradycjach wielkanocnych i zwyczajach kultywowanych w naszych rodzinach. Wykonaliśmy wiele prac plastycznych i dekoracji świątecznych, które ozdobiły świetlicę i szkołę, Ciesząc się z nadejścia ciepłych i słonecznych dni dużo czasu spędzaliśmy na powietrzu korzystając ze szkolnego boiska i placu zabaw. Wzięliśmy także udział w projekcie z okazji 600 lecia miasta Łodzi – "Z łódeczki Łódź": zapoznaliśmy dzieci z historią miasta, legendami oraz wybitnymi postaciami związanymi z naszym miastem. Czytaliśmy wiersze łódzkiego poety Juliana Tuwima i przybliżyliśmy dzieciom ciekawostki z naszego miasta, a także wykonaliśmy mural na papierze – "W naszym mieście Łodzi...", który ozdobił ścianę na parterze szkoły. Zbliżając się do wyjątkowo długiej w tym roku majówki przypomnieliśmy uczniom historię i znaczenie Świąt Majowych, (1maja – Święto Pracy, 2 maja – Święto Flagi, 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja). Wykonaliśmy z papieru kotyliony i flagi narodowe. Zorganizowaliśmy też słuchowisko "Legendy polskie".
MARZEC
W pierwszym tygodniu marca wyłoniliśmy laureatów quizu z wiedzy o dinozaurach. Wszyscy otrzymali pamiątkowe breloczki wydrukowane na drukarce 3D oraz dyplomy.
Zadbaliśmy o proste plecy wykonując regularnie ćwiczenia poprawiające ustawienie głowy, łopatek, barków, dokonywaliśmy autokorekcji postawy ciała. Dowiedzieliśmy się, jak prawidłowo podnosić ciężkie przedmioty oraz w jaki sposób można odchudzić plecak szkolny? Dokonaliśmy wyboru ulubionego ćwiczenia, którym okazało się „zapinanie agrafki za plecami”.
Nadchodzącą wiosnę oraz jej zwiastuny uwieczniliśmy licznymi pracami plastycznymi, takimi jak np. wiosenne tulipany, hiacynty, konwalie z popcornu, gałązki wiśni z popcornu, krokusy z płatków bawełnianych, bociany z talerzyków papierowych, jaskółki, kurczaczki z rolek po papierze toaletowym, owieczki z płatków bawełnianych.
Podczas dnia teatru 27 marca społeczność świetlicowa przypomniała sobie pojęcia związane ze sceną teatralną i aktorstwem. Odegraliśmy z podziałem na role wiersz Jana Brzechwy pt. „ Na straganie”.
Rozwijaliśmy wrażliwość na zanieczyszczenia naszej planety poznając sposoby wykorzystania energii z naturalnych źródeł takich jak wiatr, woda, słońce. Wykonaliśmy plakat zbiorowy: „Środowisko ponad wszystko”, który podsumował nasz tydzień ekologiczny.
Ogłosiliśmy także konkurs na najpiękniejsze jajo wielkanocne wykonane z materiałów recyklingowych – „ Eko – pisanka”.
Przygotowaliśmy również warsztaty wielkanocne dla naszych milusińskich z przedszkoli pt. „Świąteczne kurki”, które odbyły się podczas” Drzwi otwartych szkoły” 30 marca 2023.. Każdy uczestnik naszych warsztatów wykonał kurę z plastikowej łyżki oraz otrzymał upominek – figurkę gipsową do samodzielnego malowania. Mamy nadzieję, że spotkamy się z dziećmi już w pierwszej klasie!
LUTY
W lutym zorganizowaliśmy w świetlicy zabawę w pizzerię. Przygotowaliśmy ulubione smaki pizzy z papieru do pakowania i kolorowych materiałów, a także opracowaliśmy przepisy na to pyszne danie. Odbyliśmy też wirtualną podróż w najciekawsze zakątki Włoch. Z okazji Walentynek dzieci przygotowały drobne podarunki, piękne kartki z życzeniami, a niektórzy zbudowali nawet serca z maxi - klocków. Uczciliśmy również Światowy Dzień Kota pogadankami na temat gatunków oraz zwyczajów tych wspaniałych zwierząt. Nauczyliśmy się nowej techniki plastycznej - uczniowie wydrukowali podobiznę kota za pomocą pisaków 3D, było przy tym dużo radości i zabawy. Odbyliśmy także podróż do czasów prehistorycznych i zgłębialiśmy wiedzę na temat dinozaurów. Dzieci wzięły udział w quizie dotyczącym życia różnych gatunków zwierząt sprzed 200 milionów lat. Na zakończenie fascynującej przygody uczniowie wraz z nauczycielami świetlicy wykonali szkielety dinozaurów z rolek papieru toaletowego. Efekty naszej pracy można podziwiać w świetlicy i na korytarzu szkoły. Oj, działo się w myśl zasady: "Nigdy się nie nudzimy, bo do świetlicy przychodzimy !!!".
STYCZEŃ
Nowy Rok 2023 rozpoczęliśmy w świetlicy złożeniem postanowień noworocznych związanych z dobrymi nawykami takimi jak: systematyczne odrabianie prac domowych, wykonywanie obowiązków, dbanie o sprawność fizyczną, zdrowe odżywianie, pomoc seniorom czy młodszemu rodzeństwu. Wszyscy zobowiązali się do przestrzegania swoich postanowień przez cały rok kalendarzowy.
Uczniowie zapoznali się z historią słomki do picia. Z kolorowych plastikowych słomek wykonali ramki, w których malowali sylwestrowe niebo nad miastem rozświetlone fajerwerkami. Słomki posłużyły również do stworzenia figur przestrzennych oraz świetnie sprawdziły się w zabawie oddechowej: „Popcornowy wyścig”.
Drugi tydzień stycznia opanowały świetlicę klocki LEGO. Wszystkie budowle świadczą o ogromnej pomysłowości oraz potencjale budowlanym naszych milusińskich. W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi wiele rozmów poświęciliśmy na omówieniu bezpieczeństwa w czasie wolnym od zajęć edukacyjnych, podczas przebywania na śniegu, w górach, na nartach czy na lodowisku. Przypomnieliśmy sobie numery alarmowe.
Jeszcze przed feriami pani Marzenka przygotowała wspólnie z dziećmi przedstawienie, pt. „Rzepka” Juliana Tuwima. Mali artyści bardzo zaangażowali się w swoje role i samodzielnie wykonali rekwizyty podkreślające charakter granych postaci. Występ małych aktorów bardzo się podobał świetlicowej publiczności. Wszyscy uczniowie przypomnieli sobie zasady zachowania obowiązujące w teatrze oraz podstawowe pojęcia teatralne: kurtyna, scena, antrakt, sufler, inspicjent, reżyser, scenograf, narrator…
Ostatni tydzień stycznia, to czas przygotowań zabaw karnawałowych, maskarad, bali. Dlatego też uczniowie wykonali maski karnawałowe, przygotowywali serpentyny, ozdobne petardy, czapeczki, baloniki. Przy dźwiękach muzyki „Świetlicowego koncertu życzeń” zorganizowaliśmy zabawy taneczno-ruchowe.
GRUDZIEŃ
W grudniu, w naszej świetlicy rozpoczęły się porządki i przygotowania świąteczne. Urządziliśmy sale nowymi meblami, dywanami oraz miękkimi, wygodnymi pufami. Dzieci są bardzo zadowolone, mogą bawić się i wygodnie odpoczywać. Wspólnie ubraliśmy choinkę i wykonaliśmy bardzo ładne świąteczne dekoracje z różnych materiałów, które ozdobiły naszą świetlicę, a także korytarz szkoły. Z okazji "Dnia guzika" zaprojektowaliśmy własne guziki, w różnych kształtach i kolorach. Zapoznaliśmy się z historią tego przedmiotu oraz różnymi sposobami na jego wykorzystanie. Uczniowie wykonali prace plastyczne" z guzikiem w roli głównej". Rozmawialiśmy z dziećmi o zbliżających się Świętach i tradycjach z nimi związanych. Uczniowie opowiadali o potrawach, zwyczajach, rodzinnych spotkaniach oraz atmosferze panującej w ich domach, w ten niezwykły czas... Czytaliśmy książki o przygodach Mikołaja i oglądaliśmy filmy, o tematyce zimowej. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne z Mikołajem, a także świąteczne wieńce, które ozdobiły naszą szkołę z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
W NOWYM ROKU 2023 życzymy:
dobrego zdrowia, sukcesów w podejmowaniu nowych wyzwań oraz spełniania się marzeń !!!!
LISTOPAD
W miesiącu listopadzie przypomnieliśmy dzieciom o historii odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci pięknie odśpiewały trzy zwrotki hymnu państwowego, wykonały prace o charakterze patriotycznym: flagusie, mapki konturowe terytorium naszego państwa, duże godło. Wszystkie ozdobiły korytarz szkolny oraz pomieszczenia świetlicy przypominając o naszej tożsamości narodowej.
W kolejnym tygodniu uświadamialiśmy uczniom konieczność zdrowego żywienia oraz związane z tym zasady spożywania posiłków. Pod hasłem "wiem, co jem" dzieci samodzielnie wycinały z gazetek reklamowych zdrowe produkty oraz te, powodujące choroby cywilizacyjne (cukrzycę, nadciśnienie, nadwagę). Oklejali nimi postaci wycięte z tektury oraz piramidę żywienia i aktywności fizycznej. Przepięknie wykonali prace na tekturowych talerzykach - "zdrowy talerz", doczepiając własnoręcznie uformowane z plasteliny produkty żywnościowe. Całość tygodnia podsumowało przygotowanie zdrowych koktajli warzywno - owocowych z dodatkiem przypraw, ziół i pestek. Najlepiej smakowały wszystkim koktajle owocowe z jogurtem bądź sokiem pomarańczowym. Cały tydzień zakończył konkurs na wiersz dotyczący zdrowego odżywiania.
Jak co roku 25 listopada to "Dzień misia". Uczniowie upodobali sobie w tym roku misiaczki koale oraz pandy i takimi pracami udekorowaliśmy korytarz szkolny.
W świetlicy przybliżyliśmy wieczór andrzejkowy. Dzieci uczestniczyły w zabawie " Co mówi moje imię?", polegała ona na wyszukiwaniu w internecie znaczenia i pochodzenia imienia każdego ucznia. Okazało się, że imiona mają funkcje magiczne, stanowią życzenie, dobrą wróżbę na późniejsze całe życie. Omówiliśmy również inne, popularne wróżby andrzejek: ustawianie butów w kierunku drzwi, wkładanie pod poduszkę karteczek z imionami, lanie wosku przez dziurkę klucza itp. Niektóre z nich przeprowadziliśmy 30 listopada. Najbardziej podobały się wróżby - losujemy imię przyszłej żony, męża oraz ustawianie butów - kto pierwszy wyjdzie za mąż/ożeni się oraz losowanie dobrej wróżby.
PAŹDZIERNIK
W tym miesiącu nauczycielki p. Marzena Lorkowska oraz p. Agnieszka Kozińska rozpoczęły w świetlicy realizację projektu Uniwersytet Dzieci – „Mali odkrywcy jak zapisać się w historii świata?”. Wiązało się to z przeprowadzeniem lekcji na rozgrzewkę: „Jak mówić, co czuję?” oraz „Jak być dobrym przyjacielem?”.
W pierwszym tygodniu miesiąca dzieci wykonywały różnorodne prace plastyczne z ulubionym, wybranym przez siebie zwierzątkiem. Dowiedziały się o sposobach pomocy niechcianym zwierzętom oraz rodzajach instytucji broniących praw zwierząt.
W kolejnym tygodniu miesiąca uczniowie zaprojektowali znaczek pocztowy oraz poznali historię przekazywania informacji, znaczenie zawodu listonosza, a także specyfikę pracy poczty. Przeprowadzone zostały rozmowy na temat zawodu nauczyciela, jego znaczenia dla całego społeczeństwa.
Uczniowie uczestniczyli w eliminacjach do Świetlicowego Konkursu Pięknego Czytania. Byliśmy mile zaskoczeni ilością zgłoszeń oraz wysokim poziomem płynnego czytania wszystkich uczestników. Finał odbędzie się w listopadzie. Wyłoniliśmy 7 finalistów.
Pod koniec miesiąca przypomnieliśmy o tradycjach związanych ze Świętem Zmarłych. Z tej okazji dzieci wykonały przepiękne znicze z liści techniką kolażu.
W piątek natomiast zapanowało w świetlicy święto dyni. Uczniowie ubrani w pomarańczowe akcenty dyniowe rozdawali słodkości (smakołyki z dynią). Uczestniczyli w warsztatach „Ozdoby Halloweenowe” wykonując nietoperze, duszki, lampiony. >>zdjęcia<<
Wszyscy nauczyciele świetlicy bardzo dziękują dzieciom, rodzicom za życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz słodkie przysmaki z okazji dnia dyni!!!
WRZESIEŃ
We wrześniu w naszej świetlicy powitaliśmy nowych uczniów z klas pierwszych i z Ukrainy. Wspieraliśmy dzieci w trudnych początkach nauki w szkole dobrą zabawą oraz indywidualnymi rozmowami. Zapoznaliśmy uczniów z zasadami bezpieczeństwa w świetlicy oraz na terenie szkoły. Wspólnie stworzyliśmy świetlicowy kodeks postępowania. W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów omówiliśmy zasady poruszania się w ruchu drogowym, w czasie drogi do szkoły i w drodze powrotnej, przypomnieliśmy także numery alarmowe. Dobrze bawiliśmy się z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki, ozdabiając kropkami nasze ubrania, a także puszczając wodze fantazji i kreatywności w plastycznych dziełach. Z końcem września ze smutkiem pożegnaliśmy lato i przygotowaliśmy się do nadejścia jesieni. Omówiliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią, a także przypomnieliśmy o odpowiednim ubraniu na jesienne chłody. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne z wykorzystaniem liści i kasztanów, które ozdobiły świetlicową salę. Koniec miesiąca poświęciliśmy na dobre wiadomości. Wykonaliśmy z papieru telefony, na których dzieci umieszczały dobre wiadomości dla całego świata, następnie wspólnie spośród wszystkich wiadomości wybraliśmy najlepszą: „ŚWIECIE ! GDY ZACHOWAMY CZYSTOŚĆ ORAZ NIE BĘDZIEMY ZANIECZYSZCZAĆ POWIETRZA, TO BĘDZIE PRAWDZIWIE DOBRA WIADOMOŚĆ ". Kolorowe telefony z dobrymi wiadomościami ozdobiły korytarz naszej szkoły.
ROK SZKOLNY 2021/2022
CZERWIEC
W czerwcu w naszej świetlicy panowała już wakacyjna atmosfera. Wielkimi krokami zbliżało się zakończenie roku szkolnego oraz upragnione wakacje, dlatego dużo czasu spędzaliśmy na szkolnym placu zabaw i boisku, ciesząc się piękną pogodą.
Był to miesiąc szczególnie miły dla dzieci, gdyż wtedy przypada ich święto. Nie zabrakło więc zabaw, gier, prac plastycznych, quizów i innych atrakcji. Dzieci miały możliwość zapoznania się również ze swoimi prawami i obowiązkami.
Świetliczaki uczciły także Dzień Ojca. Wykonywały laurki, uczyły się wierszyków oraz zastanawiały się, jaki jest ich tata i co miłego mogą mu powiedzieć w dniu jego święta.
W związku ze zbliżającymi wakacjami część czerwcowych propozycji dotyczyła bezpieczeństwa w czasie wakacji. Dzieci przypominały sobie właściwe zasady zachowania podczas letniego wypoczynku w różnych miejscach oraz utrwalały numery alarmowe.
MAJ
W maju przypomnieliśmy dzieciom o przynależności Polski do Unii Europejskiej, czytaliśmy i rozwiązywaliśmy zagadki na temat państw europejskich, oglądaliśmy pocztówki z różnych krajów, a także namalowaliśmy farbami flagę Unii Europejskiej. Korzystając z coraz ładniejszej majowej pogody rozpoczęliśmy sezon zabaw na świeżym powietrzu. Organizowaliśmy dzieciom gry i zabawy ruchowe oraz pogadanki na temat ulubionych dyscyplin sportowych. Uczyliśmy się skakać na skakance oraz kręcić hula - hop, a także rzucać piłką do celu. Rozmawialiśmy o tym, jak ważne jest uprawianie sportu dla zdrowia człowieka. Z okazji Dnia Matki przeprowadziliśmy z dziećmi pogadankę na temat ważnej roli mamy w naszym życiu, dzieci wymieniały określenia jakie kojarzą im się z mamą. Wspólnie wykonaliśmy prezenty i kwiaty z papieru, a także redagowaliśmy życzenia dla ukochanych mam. Czytaliśmy również wiersze o mamie. Przygotowując się do Dnia Dziecka zapoznaliśmy dzieci z ich prawami. Czytaliśmy o życiu dzieci z różnych stron świat. Uczniowie z Ukrainy opowiadali nam o tym, jak żyją dzieci w ich kraju, rozmawialiśmy o znaczeniu przyjaźni i tolerancji. Na boisku szkolnym zorganizowaliśmy dla uczniów sportowy turniej zręcznościowy. Wszystkie dzieci biorące w nim udział otrzymały dyplomy, a zwycięscy nagrody.
KWIECIEŃ
Kwiecień to miesiąc, w którym tematyka zajęć świetlicowych dotyczyła głównie przyrody oraz tradycji związanych z Wielkanocą.
Wychowawcy świetlicy rozmawiali z dziećmi na temat tradycji wielkanocnych, a najmłodsi opisywali swoje koszyczki i wymieniali pokarmy, które powinny się w nich znaleźć. Powstało też wiele pisanek, które dzieci przygotowywały różnymi technikami. Nie zabrakło wycinanek, wyklejanek oraz wielkanocnych malowanek.
Po wiosennej przerwie świątecznej uczniowie uczcili Dzień Ziemi, rozmawiając o roślinach i zwierzętach, konieczności ich ochrony oraz poznając poszczególne ich gatunki. Dzieci zastanawiały się również, w jaki sposób mogą pomóc naszej planecie.
W ostatnich dniach kwietnia świetliczaki uczestniczyły w cyklu zajęć poświęconych tematyce patriotycznej. Dowiedziały się, dlaczego pierwsze trzy dni maja są ważne dla naszej historii oraz włączyły się w ich obchody, wykonując prace plastyczne z patriotycznymi akcentami. Prace przystroiły szkolny korytarz oraz salę świetlicową.
MARZEC
W marcu z powodu tragicznych wydarzeń na Ukrainie, w naszej świetlicy pojawiły się niebiesko - żółte symbole solidarności z Ukrainą. Uwaga nasza skierowana była na stworzenie przyjaznej i serdecznej atmosfery wobec przybywających do nas dzieci z Ukrainy. Zorganizowaliśmy zajęcia na temat tolerancji i równego traktowania wszystkich ludzi.
W ramach zajęć "Świetlicowego teatru cieni" nasi uczniowie przygotowali przedstawienie "Żuraw i czapla". Dzieci występujące na scenie bardzo zaangażowały się w swoje role, a publiczność z dużym zaciekawieniem oglądała przedstawienie. 21 marca w naszej świetlicy powitaliśmy wiosnę. Uczniowie wykonali prace plastyczne o tematyce wiosennej, którymi ozdobiliśmy sale świetlicowe i przygotowaliśmy wystawę prac dzieci. Poszerzaliśmy także wiedzę uczniów na temat zawodów. Dzieci chętnie opowiadały o zawodach wykonywanych w ich rodzinach oraz o tym, czym same chciałyby zajmować się w przyszłości. Dużo czasu poświęciliśmy również na ogólnorozwojowe zabawy ruchowe.
STYCZEŃ-LUTY
Nowy Rok 2022 powitaliśmy przypomnieniem nazw miesięcy i pór roku oraz wykonaniem rysunkowego kalendarza. W styczniu rozpoczęliśmy także "karnawałowe szaleństwo", projektowaliśmy stroje balowe oraz przygotowaliśmy piękne maski karnawałowe. Z okazji Dnia Babci i Dziadka uczyliśmy się redagowania życzeń, a także wykonaliśmy prezenty dla naszych kochanych seniorów. Ostatni tydzień stycznia poświęciliśmy na głośne czytanie poezji dziecięcej. Dzieci chętnie prezentowały swoje umiejętności w głośnym czytaniu wierszy: W. Chotomskiej, J. Tuwima, J. Brzechwy. Powstały także piękne ilustracje wykonane przez dzieci do ulubionych utworów poetyckich.
Przypominaliśmy uczniom o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących podczas pandemii COVID - 19.
GRUDZIEŃ
Grudzień to z pewnością magiczny miesiąc. Upływa on w świąteczno – zimowej atmosferze. Magiczna atmosfera zawitała także do naszej świetlicy. Podczas zajęć rozmawialiśmy na temat zwyczajów, tradycji i symboli bożonarodzeniowych. Świątecznym zajęciom towarzyszyło tworzenie prac plastycznych wykonanych różnymi technikami i materiałami. Świetlica szkolna bardzo szybko została udekorowana choinkami, Mikołajami, reniferami, gwiazdami, oraz innymi świątecznymi ozdobami.
LISTOPAD
Listopad rozpoczęliśmy przypomnieniem o tradycjach związanych ze Świętem Zmarłych – 1. XI. Dzieci wykonały symboliczne lampiony z papieru, rozmawialiśmy o potrzebie pamiętania o ludziach, którzy już odeszli i dbania o ich groby.
Przygotowaliśmy się również do 11 Listopada - Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie wykonali czerwono - białe kotyliony, przypomnieliśmy znaczenie symboli narodowych i nauczyliśmy się śpiewać wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.
W ramach tematu - witaminki, rozmawialiśmy o konieczności zdrowego odżywiania się i wpływu witamin na nasze zdrowie, Dzieci wykonały piramidę zdrowego żywienia oraz przedstawiły w formie rysunku propozycje prawidłowo skomponowanych posiłków.
W "Andrzejki " zorganizowaliśmy w świetlicy tradycyjne wróżby przepowiadające przyszłość. Odbywały się również próby w świetlicowym "Teatrze Cieni", do przedstawienia " Żuraw i czapla".
PAŹDZIERNIK
Jesień coraz mocniej daje o sobie znać i łatwo można popaść w przygnębienie, jednak w naszej świetlicy nikt nie traci dobrego humoru, a to wszystko dzięki wspólnym zabawom oraz ciekawym zajęciom. Podczas październikowych zajęć dzieci wykonały wiele prac plastycznych związanych z obecną porą roku.
Wspominaliśmy św. Franciszka i obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Podczas zajęć dzieci opowiadały o swoich zwierzętach, poznawały zasady właściwego opiekowania się nimi oraz tworzyły prace plastyczne. Nie zabrakło również czytanek o naszych pupilach.
Chcąc uczcić Dzień Edukacji Narodowej, uczniowie wykonywali laurki dla swoich nauczycieli. Ponadto rozmawiali o pracy nauczyciela i poznawali osoby pracujące w szkole. Rozwiązywali także zagadki i rebusy związane ze szkołą.
W ostatnim tygodniu października zajęcia związane były z dniem Wszystkich Świętych oraz Zaduszkami. Dzieci rozmawiały o pięknej polskiej tradycji podtrzymującej pamięć o zmarłych i poznawały zasady zachowania się na cmentarzu.
WRZESIEŃ
We wrześniu rozpoczęliśmy nową szkolną przygodę i powitaliśmy uczniów w naszej świetlicy. Zapoznaliśmy z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w świetlicy oraz na terenie szkoły, a także w ruchu drogowym. Dzieci wykonały pocztówki z wakacyjnych wspomnień i chętnie opowiadały o swoich letnich przygodach. Przy okazji Światowego Dnia Zwierząt (4.10) rozmawialiśmy z uczniami na temat szacunku i właściwego traktowania zwierząt. Dzieci wykonały zwierzęta z papieru metodą origami, które ozdobiły szkolny korytarz. Dużo czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu, korzystając z uroków kończącego się lata. W oczekiwaniu na nadejście nowej pory roku udekorowaliśmy naszą świetlicę jesiennymi ozdobami.
Rok szkolny 2020/2021
CZERWIEC
W czerwcu z okazji Dnia Dziecka 1.06. zorganizowaliśmy świetlicowy turniej "Gramy w Boule". Rozmawialiśmy z dziećmi na temat ich marzeń, uczniowie zaprojektowali ulubione lody z kolorowego papieru, które ozdobiły korytarz szkolny. W Światowy Dzień Oceanów 8.06. dzieci wykonały ryby metodą malowania i wydrapywania. W oczekiwaniu na Dzień Taty 23.06. rozmawialiśmy o zwyczajach związanych z tym dniem w naszych rodzinach, a dzieci przygotowały dla swoich tatusiów prezenty - medale z filcu. W związku ze zbliżającymi się wakacjami przeprowadziliśmy pogadanki na temat zasad bezpieczeństwa w czasie przebywania nad wodą, w górach i w mieście. Odbyły się również zajęcia z udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu człowieka. Popołudniami w świetlicy snuliśmy wakacyjne plany i czytaliśmy ciekawostki z różnych stron świata, a 25 czerwca rozpoczęliśmy WAKACJE !!!MAJ
W maju do nauki stacjonarnej wrócili uczniowie z klas 1-3. Bardzo tęskniliśmy za naszymi świetliczakami. Powrót do szkolnej świetlicy sprawił dzieciom ogromną radość, co widać podczas wspólnych zabaw. Minione tygodnie były wypełnione wieloma ciekawymi wydarzeniami. Królowały ulubione przez dzieci aktywności takie jak: zabawy ruchowe, zajęcia plastyczne oraz gry i zabawy zespołowe na świeżym powietrzu.
Z nadejściem wiosny sale świetlicowe zamieniły się w kolorową łąkę. Uczniowie wykonali piękne prace plastyczne, którymi ozdobiliśmy naszą świetlicę.
W dniu 14 maja w świetlicy odbył się konkurs recytatorski pt. Wiosna w poezji dziecięcej. Wzięli w nim udział uczniowie z klasy pierwszej. Wyłoniono zwycięzców, rozdane zostały dyplomy oraz nagrody.
26 maja to Dzień Matki. Dzieci doskonale o tym święcie pamiętały i chętnie wykonały kartki dla swoich Mam. Następnie wypełniły ich wnętrze pięknymi życzeniami i wręczyły jako prezent.
WARSZTATY KULINARNE
W dniu 13 maja w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty kulinarne. Miały one na celu nauczyć dzieci czerpania radości ze wspólnego przygotowywania potraw oraz pokazania, że mogą one ładnie wyglądać i wyśmienicie smakować. Zajęcia poprzedziła pogadanka na temat zdrowego odżywiania oraz higieny pracy. Po sporządzeniu dań odbyła się wspólna degustacja. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom, a potrawy wyszły wyśmienicie, tym bardziej, że dzieci przygotowały je samodzielnie.
MARZEC
W marcu, w ramach innowacji pedagogicznej rozpoczęliśmy zajęcia teatralne „Świetlicowy teatr cieni”. Świętowaliśmy także Dzień Kobiet przygotowując laurki, życzenia i drobne prezenty dla bliskich nam kobiet. Rozmawialiśmy o potrzebie dbania o nasze zdrowie zwłaszcza w czasie pandemii COVID - 19. Omawialiśmy zasady zdrowego odżywiania i wykonaliśmy z różnych materiałów propozycje zdrowych posiłków. Przygotowaliśmy pracę zbiorową łódź - herb naszego miasta. Zapoznaliśmy dzieci z legendami i historią miasta Łodzi oraz regionu łódzkiego. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych zorganizowaliśmy konkurs plastyczno - techniczny "Wielkanocne symbole". W oczekiwaniu na nadejście wiosny wykonaliśmy wiosenne dekoracje i ozdobiliśmy naszą świetlicę. 22.03.21 z powodu epidemii rozpoczęło się zdalne nauczanie.
LUTY
Karnawał to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Nie może więc zabraknąć bajkowych kostiumów oraz mieniących się masek karnawałowych. W związku z tym w lutym w ramach zajęć plastyczno-technicznych wychowankowie świetlicy tworzyli różnorodne maski karnawałowe oraz karnawałowe klauny. Do ich wykonania używali kolorowego papieru, brokatów, cekinów, tasiemek oraz błyszczących ozdób i wielobarwnych piórek. Tworzenie masek sprawiło uczniom mnóstwo radości.
14 lutego obchodziliśmy Walentynki- święto zakochanych, któremu towarzyszy wiele emocji. To właśnie im poświęciliśmy kolejny tydzień. Każdą emocję, zarówno pozytywną i negatywną dokładnie omówiliśmy, tak aby każde dziecko potrafiło ją rozpoznać u siebie oraz innych. Tydzień zakończyliśmy przygotowaniem walentynkowych prac plastycznych, które przyozdobiły naszą szkołę.
W kolejnym tygodniu tematem wiodącym była twórczość Juliana Tuwima. Na początku dzieci wysłuchały krótkiego życiorysu poety. Następnie zostali zapoznani z wierszami takimi jak: “Lokomotywa”, “Zosia samosia”, ”Pan Tralaliński”, “Rzepka”, “Bambo”, “Ptasie radio”, “Okulary”, “Warzywa” oraz „Pan Maluśkiewicz i wieloryb”. Kolejnym zadaniem dzieci było wykonanie prac plastycznych dotyczących wybranych wierszy. Uczniowie brali również udział w mini konkursach świetlicowych ze znajomości wierszy J. Tuwima.
STYCZEŃ
W styczniu 2021, po feriach zimowych uczniowie kl. I - III powrócili do nauki stacjonarnej i znów mogli uczestniczyć w zajęciach świetlicowych, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie pandemii COVID - 19. Z okazji Dnia Babci i Dziadka dzieci wykonały laurki oraz prezenty- portrety swoich dziadków. Rozmawialiśmy także o noworocznych postanowieniach i zaplanowaliśmy, między innymi: czytanie książek, dbanie o nasze zdrowie oraz segregowanie śmieci. Dzieci uczestniczyły również w zajęciach ruchowych, plastycznych i czytelniczych. Wręczyliśmy nagrody i dyplomy laureatom konkursu na najładniejszą ozdobę choinkową wykonaną z butelek PET i innych odpadów.
GRUDZIEŃ
Najbardziej rozpoznawalnym symbolem Świąt Bożego Narodzenia oprócz choinki są ozdoby bożonarodzeniowe. W grudniu w świetlicy szkolnej odbył się konkurs na najpiękniejszą ozdobę choinkową, wykonaną z butelek PET oraz innych odpadów. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wkład włożony w wykonanie ozdób. Prace były zrobione ze szczególną starannością. Dzieci pokazały swoją kreatywność, zaangażowanie i pomysłowość.
LISTOPAD
W tym miesiącu przygotowywaliśmy się do obchodów 11 Listopada- Święta Niepodległości. Dzieci oglądały filmy o tematyce patriotycznej, słuchały nagrania hymnu narodowego, a także wykonały dekoracje w narodowych barwach. Ogłosiliśmy również wyniki konkursu plastycznego "Kolory jesieni". Wszystkie dzieci biorące w nim udział przygotowały piękne prace i otrzymały dyplomy oraz nagrody.
PAŹDZIERNIK
W październiku z okazji Dnia Zwierząt- 4.10. wykonaliśmy zwierzęta z papierowych talerzyków. Czytaliśmy wiersze o zwierzętach i rozmawialiśmy na temat naszych domowych "pupili". Złota polska jesień także zagościła w naszej świetlicy. Z "darów jesieni" przygotowaliśmy ciekawe prace plastyczne i ogłosiliśmy konkurs "Kolory jesieni". Świętowaliśmy również Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji dzieci wykonały laurki i prezenty dla pracowników szkoły oraz podobizny swoich nauczycieli. Na naszych zajęciach wspominaliśmy tych, którzy odeszli i rozmawialiśmy o zwyczajach związanych ze Świętem Zmarłych. Przygotowaliśmy symboliczne świece z kolorowego papieru i znicze ze słoiczków. Na Halloween dzieci wykonały nietoperze i dynie do dekoracji świetlicy.
Uczniowie na bieżąco wdrażani byli do przestrzegania zasad higieny obowiązujących w czasie epidemii COVID - 19.KONKURS RECYTATORSKI
"ZWIERZĘTA W POEZJI DZIECIĘCEJ"
Z okazji Światowego Dnia Zwierząt w naszej świetlicy odbył się konkurs recytatorski pt. "Zwierzęta w poezji dziecięcej". Chętni uczniowie klas 1-3 przygotowali wybrany wiersz i zaprezentowali przed świetlicową publicznością. Mali artyści pięknie się przygotowali. Mimo tremy wypadli świetnie prezentując swoje talenty recytatorskie! Za włożony trud i pracę zostali nagrodzeni gromkimi brawami!
WRZESIEŃ
W pierwszym miesiącu nowego roku szkolnego przypomnieliśmy sobie zasady i obyczaje panujące w świetlicy. Mówiliśmy o potrzebie dbania o życzliwą i przyjazną atmosferę, o gotowości niesienia pomocy, o poszanowaniu swoich i cudzych rzeczy, a także wszystkich elementów stanowiących wyposażenie sali świetlicowej.
Podczas naszych pierwszych spotkań powracaliśmy do letnich wspomnień i przeżyć. Mówiliśmy o pięknych miejscach, interesujących zabytkach i ekscytujących wydarzeniach.
Przypomnieliśmy sobie zasady poruszania się po ulicy i chodniku, poznawaliśmy znaki drogowe i utrwalaliśmy zdobytą wiedzę. Wykonaliśmy znaki drogowe oraz sygnalizatory.
Każdą możliwą chwilę spędzaliśmy na boisku szkolnym lub na placu zabaw, grając, bawiąc się i relaksując, ponieważ wrześniowa pogoda prawie zawsze temu sprzyjała.
Pod koniec września zaczęliśmy obserwować i podziwiać pierwsze oznaki jesieni. Podczas zajęć rozmawialiśmy o bogactwie jesiennej pory roku. Wykonaliśmy wiele jesiennych prac plastycznych, które pięknie ozdobiły świetlicę oraz korytarz szkolny. Przed nami jeszcze wiele spotkań poświęconych polskiej złotej jesieni, bo to przecież dopiero początek października.