• Świetlica

• Bieżące informacje na temat działań świetlicy: WEJDŹ

Godziny pracy świetlicy 7.00 - 17.00

Świetlica szkolna pełni funkcję opiekuńczo - wychowawczą i działa w oparciu o regulamin świetlicy szkolnej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 5 w Łodzi. Świetlica pracuje w godzinach od 7.00 do 17.00. Uczęszczają do niej uczniowie klas I –IV oraz chętni uczniowie z klas V. Nasza świetlica składa się z dwóch pomieszczeń. Pierwszym z nich jest duża sala przeznaczona do zabawy, a drugim mała sala, w której dzieci odrabiają lekcje, wykonują prace plastyczne. Zajęcia świetlicowe odbywają się również w salach lekcyjnych.

Wychowawcami świetlicy są: Agnieszka Kozińska, Marzena Lorkowska, Dariusz Czajka wspierani przez innych nauczycieli naszej szkoły.

Celem działania świetlicy szkolnej jest przede wszystkim zapewnienie uczniom opieki przed i po lekcjach szkolnych. Świetlica pracuje według. rocznego planu pracy świetlicy w oparciu o aktualny plan pracy szkoły. Jest on realizowany w formie tygodniowych tematów, a dotyczą one przede wszystkim najbliższego otoczenia, nadchodzących świąt, szkoły, kolegów, miejsca zamieszkania itp.

Uczniowie przebywający  w świetlicy szkolnej mogą  uczestniczyć w różnorodnych formach zajęć, między innymi w:
          • zajęciach plastyczno-manualnych tj: rysowaniu ołówkiem, kredkami, malowaniu farbami, wycinankach, wydzierankach, wyklejankach, zajęciach  z origami itp.;
          • zajęciach dydaktycznych tj: zabawach  słownych, krzyżówkach, rebusach, zgadywankach, zabawach  matematycznych, doskonaleniu czytania.
          • zajęciach rekreacyjno-ruchowych tj: zabawach w szkolnej sali zabaw, zabawach w grupach, ćwiczeniach doskonalących  sprawność fizyczną, mini turniejach sprawnościowych, grach i zabawach  ruchowych  na sali gimnastycznej, w miarę możliwości zabawach ruchowych na świeżym powietrzu ;

• zajęciach w bibliotece szkolnej
          • zajęciach z pedagogiem szkolnym

• zajęciach z wykorzystaniem środków audiowizualnych np. oglądanie bajek
          i filmów edukacyjnych;

• pomocy w odrabianiu pracy domowej
          • akcji  „Starsi uczniowie pomagają w odrabianiu lekcji  młodszym”

Nasi uczniowie otoczeni są w świetlicy troskliwą opieką. Podczas oczekiwania na przybycie rodziców dzieci mają również czas na swobodne zabawy, zgodnie z ich zainteresowaniami, korzystają z licznych gier, klocków i zabawek zgromadzonych w świetlicy.
          Wychowawcy świetlicy prowadzą  zajęcia zgodnie z programem pracy dydaktyczno-wychowawczej, realizując założone w nim cele:
          • Zapewnianie wszechstronnej opieki dzieciom przebywającym w świetlicy przed i po lekcjach.
          • Dbanie o prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny dzieci.
          • Przyswajanie dzieciom zasad  kulturalnego zachowania się oraz przypominanie o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa.
          • Przeciwdziałanie agresji, integracja zespołu uczniów.
          • Zapoznanie dzieci z kulturą i tradycjami własnego kraju
          • Rozwijanie indywidualnych zdolności i zainteresowań.
          • Przyzwyczajanie dzieci do dokładnego, systematycznego i samodzielnego odrabiania lekcji.
          • Rozwijanie zainteresowań życiem przyrody i prawidłowego stosunku do niej.
          • Pogłębianie, rozszerzanie i utrwalenie wiadomości z różnych dziedzin.

W swojej pracy wychowawcy świetlicy zwracają szczególną uwagę na kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej, bezpiecznej zabawy, wzajemnego szacunku, nawiązywania kontaktów z kolegami, rozmawiania, słuchania, wyrażania swoich potrzeb, przekonań i uczuć oraz dostrzegania ich u innych. Ćwiczenie umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych drogą bez przemoc oraz  panowanie nad  emocjami.

Świetlica szkolna umożliwia uczniom odrabianie lekcji w „cichej świetlicy”. Wychowawcy pomagają również słabszym  uczniom w odrabianiu zadań domowych.

Świetlica szkolna jest miejscem, w którym uczniowie mogą w miłej atmosferze spędzić czas po zakończonych lekcjach, oczekując  na rodziców.