Historia szkoły
Z kart szkolnych kronik wynika, że data powstania szkoły to rok 1894. Mieściła się ona wtedy w nieistniejącym już drewnianym budynku przy dzisiejszej ulicy Przybyszewskiego.
W 1913 roku Gmina Chojny ufundowała budynek murowany, który stoi po dzień dzisiejszy. Do roku 1936 była to szkoła jednoklasowa. W roku 1936/37 szkoła uzyskała drugi stopień, w związku, z czym powiększyła się liczba uczniów oraz personelu pedagogicznego. Nauczycielem kierującym był Roman Adamczyk. Z nazwisk pedagogów możemy odnaleźć J. Srokę, M. Szteimetza, J.Borowską. Religii uczył ksiądz Jan Bułkowski, kapelan z pobliskiego cmentarza.W 1934 roku rodzice ufundowali sztandar szkolny. Z czasem placówka zyskiwała renomę dobrej szkoły. Wysoki poziom nauczania, dobre zaopatrzenie w pomoce dydaktyczne sprawiły, że w szkole organizowano praktyki dla nauczycieli. W styczniu 1940 roku Niemcy zamknęli szkołę. Budynek uległ dewastacji, sprzęty szkolne i archiwum zaginęły. Z tego okresu mamy jedynie sztandar. Woźny p. Klibra umieścił go w słoiku i zakopał w ogrodzie, gdzie przetrwał lata wojny.
W roku 1945 Jan Gralak wznowił działalność placówki. Do 1954 roku był pierwszym powojennym kierownikiem. Po nim szkołą kierowała jego żona, nieżyjąca już Walentyna Gralak.Dzięki połączonym wysiłkom władz szkolnych, nauczycieli i ofiarności rodziców dzieci, udało się wyremontować budynek i wyposażyć go w niezbędne sprzęty. Z tego okresu pochodzi pierwsza, pisana ręcznie w zwykłym zeszycie, kronika szkoły z wielką starannością prowadzona przez Jana Gralaka. Zapisywał w niej wszystkie ważne, i mniej istotne, wydarzenia.
W 1961 roku szkoła przenosi swoją siedzibę do nowego budynku przy ulicy Milionowej. Uroczyste nadanie szkole imienia prof. Jana Dembowskiego wybitnego biologa związanego z Łodzią odbyło się w 1964 roku. Placówka otrzymała wtedy nowy sztandar ufundowany przez rolników z Zarzewa. Początkowo była to jednozmianowa szkoła, do której uczęszczały dzieci z okolicznych domów. W połowie lat siedemdziesiątych rozpoczęto budowę osiedla mieszkaniowego Widzew Wschód. Uczniów przybywało. Jako jedyna placówka tej okolicy szkoła pracowała na trzy zmiany od 7.30 do 19.00.