Rok szkolny 2024/2025
Innowacja pedagogiczna: POWER OF READING
Okres realizacji: wrzesień 2024 - czerwiec 2025
Autorka innowacji: Izabela Gmaj
Innowacja „Power of reading” skierowana jest do uczniów klas IVb, VIa i VIIa chcących poszerzyć umiejętności językowe. Obecnie język angielski jest środkiem porozumiewania się w bardzo wielu miejscach na świecie, celowe wydaje się więc zachęcanie oraz motywowanie uczniów do jak najszerszego wykorzystywania go. Znajomość języka angielskiego daje większe możliwości komunikowania się z innymi, szukania interesujących informacji i poszerzania swojej wiedzy.
Podczas zajęć będą omawiane m. in. książki z serii Pearson English Kids Readers, rozwiązywane karty pracy oraz słuchane nagrania.
Książki wybrane w ramach innowacji są dostosowane do poziomu językowego uczniów. Treść książek jest dopasowana do wieku uczniów oraz zakresu słownictwa, którym oni się posługują.Realizacja zajęć odbywać się będzie w ramach godzin ujętych w planie nauczania.
Harry – the Dog`s adventures
Uczniowie klasy 4b poznali przygody niesamowitego psa, Harry`ego. Była to okazja do poznania nowego słownictwa, zwrotów i konstrukcji podczas wspólnego czytania. Zdobytą wiedzę podsumowaliśmy główkując nad ćwiczeniami dotyczącymi tekstu książki.
Rok szkolny 2023/2024
Innowacja pedagogiczna: Podróże do krainy wyobraźni
Okres realizacji: wrzesień 2023 - czerwiec 2024
Autorka innowacji: Gabriela Piotrowicz
Innowacja „Podróże do krainy wyobraźni” skierowana jest do uczniów klas IV-V, którzy chcą ciekawie spędzić czas, przeczytać jakąś wciągającą książkę, wspólnie i kreatywnie się pobawić, wykorzystując środki multimedialne i rozwijając własną wyobraźnię. Zajęcia prowadzone są bezpłatnie w wymiarze 1 godziny lekcyjnej tygodniowo.
Razem z Mirkiem Hermaszewskim poznajemy Układ Słoneczny
Po podróżach w różne zakątki świata przyszedł czas na wyprawę na orbitę okołoziemską. Podczas czerwcowych zajęć innowacji poznawaliśmy fragment książki Anny Litwinek „Awiatorzy” o marzeniach młodego Mirka Hermaszewskiego i o tym, jak udało mu się je spełnić. My także wyprawiliśmy się w kosmos, oglądając film o pierwszym lądowaniu ludzi na Księżycu oraz o skoku wykonanym z orbity na Ziemię. Układając puzzle, poznaliśmy nie tylko planety Układu Słonecznego, ale także astronomów i astronautów, którzy zajmowali się badaniami kosmosu. Na ostatnich zajęciach stworzyliśmy kredowe Universum na placu szkolnym. Zachęcamy do obejrzenia na zdjęciach i podczas spacerów.
Z Benedyktem i Janem podróż do Mongolii
W kwietniu i maju poznawaliśmy przygody Jana i Benedykta. To dwaj franciszkanie, którzy w roku 1245 wyruszyli z Lyonu z listem od papieża do władcy Mongołów. Taką historię opisał Łukasz Wierzbicki w jednej ze swoich powieści dla młodych czytelników. Jeśli zatem chcecie zobaczyć, jakie przeszkody pokonali bohaterowie, obejrzyjcie ilustracje wykonane przez uczestników innowacji w programie Paint, a potem sięgnijcie po książkę „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana”.
Warsztaty z Pramelem
W dniu 13 maja poszliśmy na warsztaty literacko-plastyczne do Biblioteki Miejskiej nr 57 przy ulicy Bartoka 27. Podczas zajęć wysłuchaliśmy fragmentu książki Maxa Kruse’a pt. „Wyspa Pramela”. To fantastyczna opowieść o mieszkańcach tropikalnej wyspy Titiwu, którzy pewnego dnia odkrywają u wybrzeża tajemnicze jajo. Kto się z niego wykluje i co będą musieli zrobić profesor Habakub, jego uczeń Tim Kleks, świnia Wuc, pingwin Ping, waran Wawa i trzewikodziób Susz, aby ochronić swojego przyjaciela? Dowiecie się tego, kiedy sięgniecie po tę sympatyczną powieść. A przy okazji może spróbujcie odszukać na naszym rysunku bohaterów książki?
Przechadzka po Księżym Młynie i nie tylko
Podczas kwietniowych zajęć innowacji czytaliśmy fragmenty książki Grażyny Bąkiewicz „A u nas w domu”. Poznaliśmy sympatyczną rodzinkę łódzkiego fabrykanta Karola Scheiblera. Dowiedzieliśmy się, co jadano w kuchni i w salonie u Scheiblerów, czym bawiły się dzieci przemysłowca i dlaczego pana Karola w łódzkich kręgach towarzyskich nazywano diabłem. Przy okazji poznaliśmy cechy stylu secesyjnego i przy pomocy długopisów 3D zaprojektowaliśmy kamieniczki, które mogłyby stać przy ulicy Piotrkowskiej lub Przędzalnianej. To była świetna zabawa – zobaczcie sami!
Astrid Lindgren w wersji Lego
Książki Astrid Lindgren są chętnie czytane przez dzieci i młodzież. Podczas naszej innowacji sięgnęliśmy po „Ronję, córkę zbójnika” tejże autorki. To fantastyczna powieść o sympatycznej dziewczynce Ronji jej koledze, Birku. Oboje należą do konkurencyjnych zbójeckich rodów, które mieszkają w jednym zamku, przedzielonym na pół przepaścią. Nasi uczniowie przygotowali z klocków Lego oryginalne makiety zamku Mattisa i zamku Borki. A z plasteliny wykonali stworki zamieszkujące las wokół zamku Mattisa – Wietrzydła i Pupiszonki. Makietę możecie podziwiać na zdjęciach w naszej galerii.
Projektujemy plakat filmowy
Czytanie książek jest wspaniałym sposobem na spędzanie wolnych chwil, ale czasem można także obejrzeć film. Zwłaszcza ekranizację jakiegoś arcydzieła. My sięgnęliśmy po „Opowieści z Narnii” – obejrzeliśmy pierwszą część cyklu pt. „Lew, czarownica i stara szafa”. Zachęcamy Was do spędzenia czasu z bohaterami książki C. S. Lewisa. A jeśli wolelibyście zobaczyć film, niech zachęci Was do tego nasz plakat filmowy!
O historii z molami książkowymi
W listopadzie i grudniu na nasze zajęcia zaprosiliśmy bardzo sympatyczne mole książkowe: Historynka, Wierszynka i Militarka. Pięknie opowiadali nam o wydarzeniach z historii Polski oraz przedstawiali postacie ważne dla naszego kraju. Jeśli chcecie poznać bliżej naszych gości, zerknijcie na profile facebookowe, które przygotowaliśmy. A jakie postaci i historie poznaliśmy, przekonacie się z chmur wyrazowych, które wyczarowaliśmy na ostatnich zajęciach. To naprawdę świetny sposób na naukę!
Morskie opowieści długopisem 3D
Przygody Olka Doby bardzo nas zafascynowały. Postanowiliśmy zatem zilustrować jego morską podróż za pomocą długopisów 3D. Stworzyliśmy motywy związane z naszymi ulubionymi przygodami Olka. Wy także możecie je podziwiać. A może sami sięgnięcie do książki Łukasza Wierzbickiego, by poznać przygody tego sympatycznego wilka morskiego?
Kajakiem przez ocean z Olkiem Dobą
W październiku na zajęciach innowacji „Podróże do krainy wyobraźni” poznajemy książkę Łukasza Wierzbickiego pt. „Ocean to pikuś”. Przedstawia ona historię Aleksandra Doby, który w latach 2010-2011 przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. Na początek ułożyliśmy mapę świata i sprawdziliśmy, jacy śmiałkowie odważyli się przepłynąć oceany w poszukiwaniu nowych lądów. Trzeba przyznać, że Olek Doba wyprawiający się w swoim dziesięciometrowym kajaku z Dakaru do Brazylii zrobił na nas wrażenie! A poznając jego przygody przy okazji nagraliśmy audiobook. Stwierdziliśmy, że najładniej czytały Basia i Ola. Jeśli chcecie posłuchać, zapraszamy!
Z Halinką i Stachem machiną do Chin
Książki Łukasza Wierzbickiego przedstawiają prawdziwych bohaterów, którzy podróżując przez świat przeżywają niesamowite przygody. Mieliśmy szansę poznać ich losy, czytając książkę „Machiną do Chin”. W 1934 roku Halinka i Stach wyruszyli z Druskiennik do Szanghaju motorem angielskiej produkcji, a w drodze do celu płynęli wodną taksówką, nocowali w hotelu na hinduskiej plaży, pogłaskali dziką tygrysicę, zaprzyjaźnili się z niedźwiadkiem i utknęli z machiną w ogromnej kałuży błota. Na losach bohaterów opracowaliśmy grę planszową - choć zwycięzca był tylko jeden (wspaniała Ola) – to wszyscy świetnie się bawiliśmy.
Innowacja pedagogiczna: Ortografia do nas trafia
Okres realizacji: rok szkolny 2023/2024
Prowadząca : Dorota Piątkowska-KuleszaW roku szkolnym 2023/2024 klasa III a bierze udział w innowacji pedagogicznej „Ortografia do nas trafia” prowadzonej przez wychowawczynię Dorotę Piątkowską - Kuleszę.
Podczas zajęć uczniowie bawią się ortografią, a przez zabawę uczymy się dużo łatwiej. Ulubionymi zabawami uczniów stało się Bingo ortograficzne, zabawa "Zgadnij kim jestem?", Kubeczki ortograficzne, a także tworzenie twórczych opowiadań. Śmiechom podczas ich tworzenia nie ma końca, a jak wiadomo mózg zapamiętuje szybko coś co wyzwala w nas emocje. Uczniowie uczą się też korzystać ze słowników ortograficznych, przedstawiać za pomocą rysunków słowa do zapamiętania. Bardzo chętnie również grają w gry przygotowywane w programie WordWall.
Innowacja pedagogiczna: Lego i robotyka dla wszystkich
Okres realizacji: wrzesień 2023 – czerwiec 2024
Autor innowacji:
Jarosław Kępa – nauczyciel przedmiotu informatyka
W roku szkolnym 2023/2023 kontynuuję prowadzenie innowacji pedagogicznej pt.: "Lego i robotyka dla wszystkich" tym razem zajęcia są przeznaczone dla uczniów klas IV-VIII. Innowacja będzie realizowana w sali informatycznej. Chętni uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach raz w tygodniu przez 1 godzinę lekcyjną w ramach nieodpłatnych dodatkowych zajęć z informatyki.
Innowacja pedagogiczna: English speaking countries - kultura krajów anglojęzycznych
Okres realizacji: wrzesień 2023 – czerwiec 2024
Autorki innowacji:
Izabela Gmaj- nauczycielka języka angielskiego
Agata Błaszczyk - nauczycielka języka angielskiego
W roku szkolnym 2023/2024 kontynuujemy prowadzenie innowacji pedagogicznej pt.: English speaking countries - kultura krajów anglojęzycznych ze względu na duże zainteresowanie uczniów poszerzaniem wiedzy na tematy dotyczące kultury, geografii i tradycji krajów anglojęzycznych. Innowacja jest przeznaczona dla uczniów klas V, VI i VII. Realizacja zajęć odbywać się będzie w ramach godzin ujętych w planie nauczania.
Najbardziej znane mosty w Wielkiej Brytanii
Zainteresowani architekturą Wielkiej Brytanii uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne o mostach. Zachęcamy do obejrzenia prezentacji Zuzi Krzemień i Maksa Kowalskiego.
Urodziny Elżbiety II
Dnia 23 kwietnia na lekcjach języka angielskiego uczniowie klas 4-8 obejrzeli prezentację multimedialną o urodzinach królowej Elżbiety II. Uczniowie poznali datę urodzin królowej, czas jej panowania oraz dowiedzieli się, dlaczego obchodziła urodziny dwa razy w roku oraz kto zapoczątkował tę tradycję.
Dzień Zielonożółty
Dnia 15 marca na lekcjach języka angielskiego przypomnieliśmy postaci patronów Walii i Irlandii - św. Dawida i św. Patryka. Wyjaśniliśmy, dlaczego w naszej szkole zapanował kolor żółty i zielony - to barwy symboli roślinnych tych krajów: żonkila, pora i koniczynki. Ponadto dowiedzieliśmy się, jak dzień 1 marca i 17 marca spędzają Walijczycy i Irlandczycy.
Ciekawostki o krajach anglojezycznych
W ramach innowacji „English – speaking countries” uczniowie klasy 5a poznawali ciekawostki na temat krajów anglojęzycznych. Kiedy powstała Anglia? Jaką walutą posługują się Brytyjczycy? Skąd się wzięły paski i gwiazdki na fladze Stanów Zjednoczonych Ameryki? Czemu londyńskie autobusy różnią się od łódzkich? Zdobytą wiedzę uczniowie podsumowali wykonując piękne plakaty.
Rok szkolny 2022/2023
Innowacja pedagogiczna: Lego i robotyka dla wszystkich.
Okres realizacji: luty 2023 – czerwiec 2023
Autor innowacji:
Jarosław Kępa – nauczyciel przedmiotu informatyka
Zajęcia są przeznaczone dla uczniów klas I-III. Innowacja będzie realizowana w sali informatycznej i ćwiczeniowej szkoły. Chętni uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach dwa razy w tygodniu przez 1 godzinę lekcyjną w ramach zajęć świetlicowych.
Opis innowacji:
Obecnie nauka informatyki jest naturalnym procesem, który służy nadążaniu za postępem technologicznym. To czego uczymy dzisiaj będzie za chwilę już przestarzałe. Dlatego należy uczyć nie gotowych wzorów i rozwiązań a wypracować umiejętności analizowania, testowania i wyciągania wniosków.
Innowacja Lego i robotyka dla wszystkich zapewni rozwój logicznego myślenia z wykorzystaniem metod komputerowych. Proces tworzenia obiektów z klocków LEGO, programowania ich i testowania różnych rozwiązań rozwija kreatywność i pobudza do eksperymentowania. Praca w grupach uczy komunikatywności, rozwiązywania konfliktów i wzajemnej motywacji. Rozwiązania organizacyjne i działania wychowawcze innowacji pozytywnie wpłyną na podniesienie jakości pracy szkoły.
W galerii poniżej fotorelacja obrazująca pracę uczniów w czasie zajęć.
„Świetlicowy teatr cieni”
W bieżącym roku szkolnym w świetlicy kontynuowana będzie innowacja pedagogiczna "Świetlicowy teatr cieni" . Zabawa w teatr ma na celu: wspomaganie rozwoju dziecięcej ekspresji scenicznej oraz indywidualnych zdolności I zainteresowań, pobudzanie do działań artystycznych, dostarczanie przeżyć emocjonalnych i estetycznych, prezentację własnych umiejętności oraz kształtowanie odporności emocjonalnej związanej z wystąpieniem przed publicznością. Uczniowie zapoznają się ze zwyczajami i słownictwem związanym z teatrem oraz z teatralnym savoir vivre. Prowadzący: Marzena Lorkowska.
Innowacja pedagogiczna: English speaking countries - kultura krajów anglojęzycznych.
Okres realizacji: wrzesień 2022 – czerwiec 2023
Autorki innowacji:
Izabela Gmaj- nauczycielka języka angielskiego
Agata Błaszczyk - nauczycielka języka angielskiego
W roku szkolnym 2022/2023 kontynuujemy prowadzenie innowacji pedagogicznej pt.: English speaking countries - kultura krajów anglojęzycznych ze względu na duże zainteresowanie uczniów poszerzaniem wiedzy na tematy dotyczące kultury, geografii i tradycji krajów anglojęzycznych. Innowacja jest przeznaczona dla uczniów klas V, VI i VII. Realizacja zajęć odbywać się będzie w ramach godzin ujętych w planie nauczania.
PANCAKE DAY
Wtorek przed Środa Popielcową w Zjednoczonym Królestwie obchodzony jest pod nazwą Shrove Tuesday lub Pancake Day, czyli dzień, w którym wszyscy objadają się naleśnikami. W tym dniu uczniowie klas IV- VIII obejrzeli filmik o tym wydarzeniu, z którego dowiedzieli się jakie naleśniki jedzą mieszkańcy poszczególnych krajów Zjednoczonego Królestwa: duże i cienkie czy małe i grube. Ponadto uczniowie przypomnieli sobie słownictwo związane z przygotowaniem naleśników oraz ulubionymi dodatkami.
Piękne prezentacje o tym wydarzeniu przygotowali: uczennica klasy VIIIa - Milena Woźniak >>link<< oraz uczeń klasy VI a - Natan Grzybowski >>link<<.
Zachęcamy do obejrzenia!!!
Dzień Muffinka
Dnia 30 marca przypada nietypowe święto- Dzień Muffinka. Wszyscy znamy te pyszne smakowitości - a uczeń klasy 6a - Dawid Biernacki >>link<< przygotował prezentację, w której przybliżył historię tych apetycznych ciasteczek.
Zapraszamy do obejrzenia!
Easter in England
Wielkanoc to świąteczny czas obchodzony również w Wielkiej Brytanii. Jak Brytyjczycy obchodzą to święto? Jakie jedzą potrawy i jakie tradycje celebrują? O tym wszystkim dowiedzieliśmy się podczas lekcji języka angielskiego, a uczennica kl. 8b Natalia Potocka przygotowała prezentację Easter in England.
Rok szkolny 2021/2022
„Świetlicowy teatr cieni”
W bieżącym roku szkolnym 2021/2022, w świetlicy szkolnej jest realizowana innowacja pedagogiczna "Świetlicowy teatr cieni", która jest kontynuacją zajęć prowadzonych w roku szkolnym 2020/2021. Proponowane zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Zabawa w teatr sprawia dzieciom radość, ponieważ lubią wcielać się w inne postacie i wymyślać ciekawe historie, więc spontanicznie angażują się w teatralne działania.
Innowacja pedagogiczna: Gry i zabawy w języku angielskim.
Okres realizacji: wrzesień 2021 - czerwiec 2022
Autorzy innowacji:
A. Błaszczyk- nauczycielka języka angielskiego
P. Filipek- nauczyciel wychowania fizycznego
Zajęcia są przeznaczone dla uczniów klas III-VI.
Opis innowacji:
Innowacja będzie realizowana w sali gimnastycznej szkoły. Chętni uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach raz w tygodniu przez 1 godzinę lekcyjną w ramach nieodpłatnych dodatkowych zajęć z wychowania fizycznego. W trakcie realizacji programu niezbędna będzie ścisła współpraca między nauczycielem języka angielskiego i wychowania fizycznego.
Uczniowie będą kształtować koordynację ruchową, szybkość, siłę, wytrzymałość tkanki mięśniowej, poznawać techniki relaksacji w celu redukcji stresu, rozwijać asertywność, poszerzać znajomość słownictwa z języka angielskiego oraz doskonalić umiejętność konwersacji o aktywności sportowej w języku angielskim.
Innowacja pedagogiczna: English speaking countries- kultura krajów anglojęzycznych.
Okres realizacji: wrzesień 2021 – czerwiec 2022
Autorki innowacji:
Izabela Gmaj- nauczycielka języka angielskiego
Agata Błaszczyk- nauczycielka języka angielskiego
Innowacja jest przeznaczona dla uczniów klas V, VI i VII chcących poszerzyć umiejętności językowe oraz wiedzę z zakresu kultury, geografii i tradycji krajów anglojęzycznych. Realizacja zajęć odbywać się będzie w ramach godzin ujętych w planie nauczania.
Opis innowacji:
Obecnie język angielski jest środkiem porozumiewania się w bardzo wielu miejscach na świecie, celowe wydaje się więc zachęcanie oraz motywowanie uczniów do jak najszerszego wykorzystywania go. Znajomość języka angielskiego daje większe możliwości komunikowania się z innymi, szukania interesujących informacji i poszerzania swojej wiedzy, również jeśli chodzi o zagadnienia kulturoznawstwa. Innowacja „English speaking countries – kultura krajów anglojęzycznych” ma dostarczyć wiedzy na temat zabytków, tradycji i kultury krajów anglojęzycznych. Ma także ukazać życie codzienne oraz obyczaje ich mieszkańców oraz popularne święta. Zajęcia mają także rozbudzić w uczniach zainteresowanie krajami, gdzie językiem urzędowym jest język angielski, chęć zgłębiania wiedzy oraz motywować do dalszej nauki.
Święto Dziękczynienia - THANKSGIVING DAY
W czwarty czwartek listopada Amerykanie siadają do wspólnego obiadu. Skąd wywodzi się ta tradycja, za co dziękują i jakie dania podawane są tego dnia na stół? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w prezentacji, którą przygotował uczeń klasy Va - Dawid Biernacki.
Zapraszamy do obejrzenia!!!
Spisek Prochowy - GunPowder Plot - 5th November
W czasie zajęć w ramach innowacji pedagogicznej ‘English Speaking Countries’ uczniowie klasy V nauczyli się wiersza REMEMBER, REMEMBER i 5 listopada pięknie go wyrecytowali. Do recytacji dołączyli również uczniowie klasy drugiej. Rozmawialiśmy o wydarzeniach, które miały miejsce w Londynie w nocy z 4 na 5 listopada 1605 roku.
Remembrance Day - Poppy Day - 11th November
Dzień Pamięci, inaczej nazywany Dniem Maku jest świętem obchodzonym w krajach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów na cześć poległych żołnierzy w wojnach. Uczniowie klasy V: Dawid Biernacki i Antoni Presler przygotowali prezentacje, zawierające informacje o tym dniu.
Zapraszamy do obejrzenia :)