Rok szkolny 2024/2025
Walentynkowy kiermasz słodkości
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za ogromne zaangażowanie włożone w walentynkowy kiermasz słodkości. Ciasta, babeczki, muffinki i inne słodycze były przepyszne a z ich sprzedaży uzbieraliśmy 355, 45 zł.
W najbliższym czasie uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu zdecydują na co zostanie przeznaczona zebrana kwota.Szkolne Koło Wolontariatu
Szlachetna Paczka - Podziękowania
Serdecznie dziękujemy dyrekcji, uczniom, rodzicom i wychowawcom klas 6a i 7a za otwarte serca i zaangażowanie w pomoc wybranej rodzinie podczas XXIV edycji Szlachetnej Paczki. Nasza szkoła po raz pierwszy dołączyła do akcji, mamy nadzieję, że w kolejnych latach będziemy kontynuować tę szlachetną pomoc.
Dziękujemy!
Skarpeta dla świętego Mikołaja
Grudzień to czas przygotowywania się do świąt Bożego Narodzenia, dekorowania, kupowania prezentów. Samorząd Uczniowski zaproponował, aby w tym roku każda klasa udekorowała swoją salę lekcyjną skarpetą dla świętego Mikołaja. Uczniowie przygotowali oryginalne ozdoby, które powiesili w widocznym miejscu w sali. Przygotowane dekoracje oceniło jury, które wybrało najpiękniejsze skarpety. Oto wyniki naszego klasowego konkursu:
I miejsce klasa 8a
II miejsce klasy 4a i 6b
III miejsce klasy 6a i 4b
A skarpety dla świętego Mikołaja można podziwiać w galerii. Zobaczcie, która najbardziej Wam się podoba.
Wróżby andrzejkowe
Andrzejki to tradycyjna zabawa, podczas której wróżymy sobie na temat przyszłości. W dniu 29 listopada uczniowie klas IV-VIII przygotowali stoiska z wróżbami dla swoich rówieśników. Chętni mogli poznać imię przyszłego wybranka lub wybranki, dowiedzieć się, jaki zawód będą wykonywać lub co miłego ich spotka w najbliższym czasie. Szczególną popularnością cieszyły się ciasteczka z wróżbami – zapewne nie tylko ze względu na ich treściową zawartość. Zabawie andrzejkowej towarzyszyła miła atmosfera, a przygotowujący wróżby podeszli do swego zadania profesjonalnie. Sprawdźcie sami, oglądając zdjęcia w galerii.
Z ortografią w chmurach
Uczniowie klas VIa i VIb pod opieką p. Gabrieli Piotrowicz wzięli udział w projekcje „Z ortografią w chmurach”. Ich zadaniem było przygotowanie chmury wyrazowej w programie Word Art. Uczniowie przedstawiali wylosowane reguły pisowni wyrazów wielką i małą literą oraz wybrane przykłady w formie kolorowych obrazków – chmur wyrazowych. Wspólnie przygotowali dwa plakaty z zasadami, które można podziwiać na korytarzu II piętra, a przy okazji pouczyć się reguł ortograficznych.
Dzień z Pluszowym Misiem
W dniu 25 listopada naszą szkołę odwiedziła gromada niedźwiedzi. Oczywiście pluszowych, ponieważ świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia. Okazało się, że pluszowe motywy uwielbiają zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie. Wiele dzieci przyniosło do szkoły swoje ulubione maskotki, które umilały smutną jesienną aurę. Dobrze jest mieć takiego pluszowego przyjaciela, do którego można w każdej chwili się przytulić i uśmiechnąć.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
Z tej okazji Szkolne Koło Wolontariatu zaprosiło uczniów klas 4-8 do włączenia się w szereg aktywności podczas Szkolnego Tygodnia Praw Dziecka.
- klasy 4 zilustrowały wybrane prawa dziecka kredą na chodniku przed szkołą
- klasy 4 – 7 podczas lekcji plastyki wykonały pracę Ja w przyszłości
- klasy 7 napisały esej Jak moje prawa wpłyną na mnie w przyszłości.
Kulminacją naszych działań była środa 20 listopada. W ten dzień chętni uczniowie byli ubrani na niebiesko i mogli wyrazić poparcie dla przestrzegania swoich praw podpisując się pod Konwencją Praw Dziecka.
Światełko Pamięci
Uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu wzięli udział w akcji Urzędu Miasta Łódź Światełko Pamięci”. Odwiedziliśmy cmentarz przy ul. Zakładowej. Zapaliliśmy znicze na grobach osób samotnych, opuszczonych, często zapomnianych.
Dyskotekowe rytmy
W dniu 30 października w naszej szkole odbyła się dyskoteka, której inspiratorem był Samorząd Uczniowski. Wzięli w niej udział uczniowie klas IV-VII pod opieką wychowawców i nauczycieli. Można było założyć dowolny strój, tak więc na parkiecie królowały czarownice, strachy i potwory. Zabawa była udana, a klimat wcale nie taki straszny, jak można by się spodziewać.
Belferki 2024 rozdane!
Tradycją naszej szkoły jest wręczanie nauczycielom z okazji święta Komisji Edukacji Narodowej specjalnej nagrody – Belferków. W tygodniu poprzedzającym Dzień Nauczyciela odbyło się głosowanie, w którym wzięła większość uczniów z klas IV-VIII.
Uczniowie uznali, że najbardziej cierpliwym nauczycielem jest pan Piotr Filipek, zaś najczęściej uśmiechniętym – pani Małgorzata Pirek. Tytuł Szeryfa zdobyła pani Małgorzata Kowalczyk, za nauczyciela wszechwiedzącego został uznany pan Daniel Kasprowicz, natomiast pani Sylwia Nita wygrała w konkurencji na pedagoga, który pyta najczęściej.
Uroczystość wręczenia Belferków odbyła się na sali gimnastycznej i wzbudziła wiele pozytywnych emocji – zarówno wśród uczniów, jak i pośród nauczycieli.
Z okazji święta KEN została także przeprowadzona ankieta, której celem było sprawdzenie znajomości preferencji nauczycieli. Okazało się, że nasi pedagodzy najbardziej lubią zielony kolor, a wakacje w większości wolą spędzać nad morzem. Do pracy najczęściej przybywają samochodem, słuchając po drodze przebojów muzyki pop. W kwestiach kulinarnych przeważa sympatia do potraw włoskich: spaghetti i pizzy, zaś z potraw polskich nauczyciele najczęściej wybierają zupę pomidorową z makaronem i pierogi z serem. Sernik bez rodzynek popijają filiżanką aromatycznej kawy, czytając przy tym ulubioną lekturę: „Dzieci z Bullerbyn”. Ciekawostką okazały się pytania o ulubiony i najbardziej nielubiany przedmiot – w obydwu rankingach znalazły się zarówno język polski jak i matematyka.
Na koniec podsumowano wyniki quizu – wygrała klasa Va, która najtrafniej odpowiedziała na pytania i najlepiej zna swego wychowawcę.
Challenge dla Supermena
Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zaproponował zabawę klasową Challenge dla Supermena. Każdy chłopiec mógł sprawdzić, czy rzeczywiście jest Supermenem – losując wyzwanie i podejmując próbę jego wykonania. Okazało się, że nasi szkolni Supermeni potrafią wielokrotnie bez przerwy odbijać piłkę nożną lub piłeczkę tenisową, świetnie znają marki samochodów i wymieniają nazwiska zawodników z reprezentacji Polski w piłce nożnej lub siatkówce, posiadają dużą wiedzę historyczną, znakomicie rozwiązują zadania matematyczne, potrafią wyjaśnić, do czego służą takie narzędzia jak hebel, poziomica i krzesiwo.
Dla każdego Supermena nagrodą było małe słodkie co nieco i odznaka, a wszystkim uczniom tak nietypowe wyzwania dostarczyły sympatycznej zabawy i dobrego humoru.
Rok szkolny 2023/2024
Apel Samorządu Uczniowskiego
W dniu 18 czerwca odbył się apel Samorządu Uczniowskiego, na którym podsumowaliśmy wyniki nauczania w II półroczu. Członkowie samorządu zaprezentowali ranking klas wg uzyskanej średniej i najlepszej frekwencji. Wymieniono nazwiska uczniów, którzy w bieżącym roku szkolnym uzyskali najlepsze oceny. Przypomniano zasady bezpieczeństwa podczas wakacyjnego wypoczynku. Na koniec wręczono uczniom nagrody za osiągnięcia w konkursach szkolnych i międzyszkolnych przeprowadzonych w II półroczu.
Podziwiamy Świętokrzyskie
W dniu 17 czerwca klasy Va i Vb pojechały na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Na zamku w Chęcinach podziwialiśmy panoramę z wieży widokowej. Mogliśmy wcielić się w średniowiecznych rycerzy i sprawdzić w walce na miecze. Poznaliśmy św. Emeryka, który na kolanach wędruje na Święty Krzyż. Przeszliśmy Puszczą Jodłową na szczyt Łysej Góry i zwiedziliśmy klasztor. Ogromne wrażenie zrobiły na nas ciekawe zbiory etnograficzne i przepiękny widok z odnowionej wieży klasztoru. Ładna pogoda sprzyjała spacerom. Wieczorem zadowoleni ze wspólnej wycieczki wróciliśmy do domu.
WYCIECZKA DO PRZESZŁOŚCI
W dniu 11 czerwca 2024 r. uczniowie klas VI wzięli udział w wycieczce do skansenu w Kłóbce. Głównym celem wyjazdu było przybliżenie dzieciom wyglądu dawnej wsi, zapoznanie z jej architekturą, kulturą oraz obrazem życia codziennego w chałupie i gospodarstwie.
Uczniowie uczestniczyli w zajęciach kaligrafii w dawnej szkole, doświadczyli bólu związanego z klęczeniem na grochu oraz siedzieli w oślej ławce.
W trakcie zwiedzania dzieci poznały stare zwyczaje obowiązujące podczas życia na wsi kujawskiej. Odwiedziły zagrodę ze zwierzętami, barokowy kościółek, wiatrak, karczmę, kuźnię, remizę i stary dwór. Miały również okazję własnoręcznie przygotować masło z wiejskiej śmietany. Oczywiście degustacja masła przywołała niezapomniane smaki z przeszłości. Natomiast w drodze powrotnej uczniowie zwiedzili zamek w Łęczycy.
Podczas tej wycieczki wszyscy poczuli, że choć na chwilę przenieśli się wehikułem czasu do przeszłości. Warto powtórzyć to jeszcze raz.
LET’S READ IN ENGLISH - przerwa z książką angielską
Maj upłynął uczniom klasy 4a na lekturze książeczki Football Crazy napisanej przez Amandę Cant. Uczniowie mieli okazję poczytać o piłkarskich bohaterach z całego świata oraz poszerzyć znajomość słownictwa dotyczącego piłki nożnej.
JEMY ZDROWO I KOLOROWO
W II półroczu został zrealizowany międzyklasowy projekt edukacyjny JEMY ZDROWO I KOLOROWO dla uczniów klas IV -VIII.
Głównym celem przedsięwzięcia było wykształcenie u dzieci i młodzieży postaw prozdrowotnych, poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.
Realizacja projektu odbywała się podczas wybranych zajęć edukacyjnych oraz podczas zajęć wychowawczych.
W ramach propagowania zdrowego stylu życia uczniowie klas IV - VIII wykonali plakaty przedstawiające piramidy żywienia. W następnej kolejności przygotowali ulotki z jadłospisem na określony dzień tygodnia, a także opracowali przepisy na zdrowe potrawy. Dzieci przygotowały również degustację zdrowych potraw i przekąsek.
Podczas zajęć z wychowawcą każda klasa zapoznała się z prezentacjami multimedialnymi przygotowanymi w ramach zajęć z informatyki.
W trakcie zajęć z biologii uczniowie klas VI wykonali plakaty zawierające informacje o składnikach odżywczych w produktach żywnościowych.
Uczniowie klasy VII przygotowali plakaty z symbolami charakterystycznymi dla poszczególnych produktów spożywczych.
W maju, podczas lekcji matematyki, uczniowie klas V a i VI a wykonywali wyliczenia zawartości różnych składników odżywczych, a także witamin i kalorii. W ten sposób nauczyciel kształcił u dzieci umiejętność wykonywania działań na ułamkach.
Natomiast podczas lekcji informatyki chętni uczniowie klas IV – VIII przedstawili grafiki, prezentacje oraz filmy upowszechniające umiejętne przygotowanie, serwowanie i spożywanie zdrowych posiłków.
W ramach podsumowania projektu został przygotowany konkurs poetycki na najpiękniejszy wiersz propagujący zdrowy styl życia. Chętni uczniowie z klas IV – VI zredagowali wiersze dotyczące zdrowego odżywiania.
W maju nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu, podczas którego zostali wyłonieni i nagrodzeni laureaci.
Uczniowie klas 4a i 4b na szlaku piastowskim
W dniach 23 i 24 maja uczniowie klas 4a i 4b wzięli udział w niezapomnianej wycieczce szlakiem piastowskim – początki państwa polskiego: Ostrów Lednicki, Gniezno, Biskupin, Kruszwica. To były fantastycznie spędzone chwile.
Smacznie i zdrowo w 5b
W kwietniu i maju podczas lekcji wychowawczych w klasie Vb rozmawialiśmy o zdrowym stylu życia. Uczniowie przygotowali jadłospisy na jeden dzień tygodnia, w których zaproponowali potrawy z warzywami. Ułożyli krzyżówkę oraz stworzyli oryginalną piramidę żywnościową w formacie 3D, którą możecie podziwiać na zdjęciach. Uczniowie przygotowali także przepisy na smaczne i zdrowe potrawy warzywne. Może się zainspirujecie?
Rocznica wstąpienia Polski do UE
9 maja klasy 6a i 6b wzięły udział w pochodzie z okazji 20-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej. Uczniowie łódzkich szkół przeszli ulicą Piotrkowską niosąc flagi państw członkowskich UE. My przygotowaliśmy flagę Słowacji. Pochód zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego Polski oraz Ody do radości.
MUZYKA MA WIELE TWARZY – projekt językowo - muzyczny w klasach 4 - 6
Dnia 10 maja 2024 roku uczniowie klas 4 - 6 wraz z nauczycielami spotkali się na podsumowaniu projektu językowo - muzycznego MUZYKA MA WIELE TWARZY. Zadaniem chętnych uczniów było udzielenie odpowiedzi na 12 pytań, dotyczących gatunków muzycznych, o których uczniowie stworzyli plakaty i prezentacje multimedialne. Rozstrzygnięto konkursy na najładniejszy plakat i portret wykonawcy. Zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami i słodkimi upominkami.
Finał projektu uświetnił występ zespołu uczniów z klasy 6a, którzy zaprezentowali taniec w rytm piosenki Country i zdobyli aplauz publiczności.
Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie w projekt.
Uczniowie klasy 4a w KRAINIE DZIKIEJ KACZKI
Dnia 26 kwietnia uczniowie klasy 4a wzięli udział w wycieczce do Krainy Dzikiej Kaczki, gdzie uczestniczyli w aktywnych zajęciach w terenie - survival, dowiedzieli się, jak przetrwać w lesie, poznali nazwy ziół i roślin jadalnych, więc bluszczyk kurdybanek, dzika rzeżucha czy szczawnik zajęczy nie są już obce. Rozpalili ognisko oraz przygotowali herbatkę z zebranych ziół. Dzieci spędziły wspaniale czas na łonie natury.
LET’S READ IN ENGLISH – przerwa z książką angielską
THE JUNGLE BOOK - Mowgli meet Baloo
W kwietniu uczniowie klasy 4a czytali książeczkę o przyjaźni między chłopcem o imieniu Mowgli a niedźwiedziem Baloo. Przy okazji dzieci utrwaliły nazwy przymiotników w języku angielskim oraz zastosowanie czasu Present Simple.
Kolorowy Dzień Ziemi
W dniu 22.04 w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Chcieliśmy ucieszyć się bogactwem darów natury, dlatego uczniowie klas IV - VIII przygotowali kolorowy poczęstunek. Mogliśmy degustować przepyszne babeczki, ciastka, warzywne i makaronowe sałatki, wytrawne koreczki, ciasta, ptasie mleczko, napoje, owoce i warzywa w rozmaitych kolorach. Wszystkie smakowitości znikały błyskawicznie, bowiem nie sposób było oprzeć się na widok barwnych dań. W tak atrakcyjny sposób moglibyśmy chyba obchodzić wszystkie święta w roku.
MUZYKA MA WIELE TWARZY – projekt językowo - muzyczny w klasach 4 - 6
Dnia 19 kwietnia 2024 roku uczniowie klas 4 - 6 wzięli udział w koncercie podsumowującym projekt językowo - muzyczny MUZYKA MA WIELE TWARZY. Zespoły muzyczne pięknie zaprezentowały wybrane utwory w wylosowanym gatunku muzycznym. Mogliśmy podziwiać nie tylko profesjonalnie wykonane piosenki, ale także oryginalne wizerunki artystów oraz układy choreograficzne. Publiczność aktywnie włączyła się w śpiew znanych przebojów i wszyscy doskonale się bawili.
Światowy Dzień Ziemi
Z okazji Światowego Dnia Ziemi, z inicjatywy członków Szkolnego Koła Wolontariatu, uczniowie, którym nie jest obojętny los naszej planety przypięli do specjalnie przygotowanego drzewa, symbolicznego zielonego listka, jako symbolu troski i dbałości o Ziemię.
MUZYKA MA WIELE TWARZY – projekt językowo - muzyczny w klasach 4 - 6
Pop, rock, rap, disco, metal a może country? Czym charakteryzują się te gatunki muzyczne? Kto jest światową gwiazdą rocka? Gdzie i kiedy odbędzie się najbliższy piknik country? To i wiele więcej wiedzą już uczniowie klas 4 - 6, którzy wzięli udział w pierwszej części finału projektu interdyscyplinarnego „Muzyka ma wiele twarzy”.
Dzień bez Plecaka
W dniu 15.04 w naszej szkole zaroiło się od uczniów niosących swoje książki w rozmaitych opakowaniach: pudłach, skrzynkach, torbach i workach. Obchodziliśmy bowiem Dzień bez Plecka. Uczniowie licznie wzięli udział w akcji, a trzeba przyznać, że podeszli do niej z niemałą wyobraźnią. W konkursie zorganizowanym na najbardziej oryginalny zamiennik plecaka wygrali uczniowie, którzy umieścili swoje książki w suszarce do odzieży, krzesełku, namiocie dziecięcym, pudle na telewizor czy pojemniku na ciasto. Zobaczymy, czym zaskoczą nas w przyszłym roku!
LET’S READ IN ENGLISH – przerwa z książką angielską
W czasie przerw z książką angielską w marcu uczniowie klasy 4 a czytali książeczkę Oliver Sherman „BROB THE BRONTOSAUR”, a następnie wykonali ćwiczenia, utrwalające poznane słownictwo.
Mitologiczne lapbooki
Podczas lekcji języka polskiego w klasie Vb poznawaliśmy mity o bogach i herosach greckich. Bardzo podobały się nam historie o siłaczu Heraklesie, Tezeuszu pokonującym Minotaura czy pełnej przygód podróży Odyseusza. Dowiedzieliśmy się, dlaczego według starożytnych Greków zmieniają się pory roku oraz jaki los spotyka człowieka po śmierci. Poznaliśmy imiona bogów oraz dziedziny, którymi się opiekują. Uczyliśmy się także użycia mitologicznych związków frazeologicznych we współczesnym znaczeniu. Naszą wiedzę podsumowaliśmy, wykonując lapbooki o treści związanej z mitami. Na pewno był to ciekawy sposób utrwalenia zdobytych wiadomości.
LET’S READ IN ENGLISH – przerwa z książką angielską
W lutym, w czasie przerwy z książką angielską Let’s read in English uczniowie klasy 4a czytali książeczkę o super bohaterach pt: „FLYING HIGH”. Zadaniem przyjaciół było odgadnięcie, co niepokoi ptaki latające nad miastem. Dzięki współpracy udało się im znaleźć przyczynę. Dlatego każdy uczestnik zajęć zapamięta, że Teamwork saves the day!!!
MUZYKA MA WIELE TWARZY – projekt językowo - muzyczny w klasach 4 - 6
Dnia 23 lutego uczniowie klas 4 - 6 spotkali się na apelu, przybliżającym założenia projektu językowo - muzycznego pt: „Muzyka ma wiele twarzy”. W czasie apelu uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o różnych gatunkach muzycznych, a przewodniczący każdej klasy wylosowali nazwy gatunków, nad którymi będzie pracować ich klasa.
Turniej Tenisa Stołowego
W naszej szkole został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski Turniej Tenisa Stołowego. Zgłosiło się aż 32 uczniów z klas 4-8. Rozgrywki zostały rozpisane w formie drabinki oraz bez podziału na wiek oraz płeć. Same w sobie mecze tenisa stołowego były pełne emocji, radości oraz zdrowej rywalizacji. Największym odkryciem naszym została uczennica klasy 4, która zaskoczyła nas wszystkich swoim talentem, skupieniem podczas meczów oraz powagą. Finał Turnieju odbył się 24.01.2024 na Sali gimnastycznej przy widowni, która wspierała swoich faworytów.
Oto klasyfikacja :
I Wiktor Cichy 6b
II Alicja Pakuła 4a
III Dawid Ławniczak 8a
Wyróżnienie Stanisław Piotrowicz 8a
Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału oraz zachęcamy Uczniów do brania udziału w innych wydarzeniach sportowych.
LET’S READ IN ENGLISH – przerwa z książką angielską
Angielski można szlifować na wiele sposobów. Czytanie książek po angielsku to właśnie jedna z takich metod - prosta, przyjemna i skuteczna.
Regularne czytanie po angielsku jest doskonałym sposobem na to, aby poprawić swój angielski i to w kilku aspektach. Po pierwsze, czytanie pomaga poszerzyć zakres znanego słownictwa. Po drugie, stały kontakt z językiem w tej formie pozwala “oswoić” i zapamiętać często używane struktury gramatyczne, nawet jeśli nie rozumiesz zasad ich stosowania. Po trzecie, czytając, zanurzasz się w języku i przestawiasz na myślenie po angielsku.
Czytamy w każdy poniedziałek o 11.30 oraz we wtorek o 12.30 w sali 28.
Dziękujemy stałym czytelnikom i zapraszamy nowych!
Czekamy na Was!
IPA CUP – Ogólnopolski Noworoczny Turniej Piłki Halowej im. Jana Kuropatwy
W dniu 11 stycznia klasa 8a wzięła udział w kibicowaniu Ogólnopolskiego Noworocznego Turnieju Piłki Halowej. Wydarzenie zostało zorganizowane, aby zebrać fundusze dla Fundacji Dom w Łodzi. Spotkanie rozpoczynające mecze było starcie pomiędzy Kadrą Kierowniczą Łódzkiego Garnizonu Policji a Gwiazdami Piłki Nożnej i Estrady w tym Zespołem Pectus. Mecz był wyrównany, jednak dogrywka przy strzałach karnych wyłoniła zwycięzcę – Gwiazdy Piłki Nożnej. Uczniowie również mogli porozmawiać z osobami, które prezentowały klasy mundurowe oraz zobaczyć jak wygląda broń wojskowa. Takie wydarzenia pokazują jak w łatwy sposób jesteśmy wstanie wspierać fundację, aby zebrać fundusze na dany cel.
Jasełka
Dnia 21 grudnia klasy 6a oraz 8a zaprezentowały niezwykłe przedstawienie z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Cała sceneria ukazywała akcję toczącą się na strychu z jednych domów. Nasi bohaterowie przez przypadek trafiają na strych, na którym odkrywają tajemnice skrywane przez stare meble oraz rzeczy. Przedstawienie przypomniało nam o najważniejszym wydarzeniu w nadchodzących dniach. Wszyscy uczniowie, którzy wcielili się w powierzone role byli niesamowici. Zapraszamy do prezentacji przedstawiającej zdjęcia z naszego przedstawienia.
4a w Muzeum Komunikacji
Dnia 12 grudnia 2023 roku uczniowie klasy 4a wybrali się na wycieczkę do Muzeum Komunikacji w Łodzi. Podczas warsztatów dzieci wysłuchały interesującej opowieści o historii powstania i rozwoju łódzkich tramwajów i autobusów. Dowiedziały się, do czego służy pantograf, czym jest krańcówka i jakimi trasami jeździły autobusy pospieszne. Ciekawostką okazała się anegdota o wąsach motorniczego. Udział w warsztatach pomógł także dzieciom utrwalić zasady bezpiecznego podróżowania komunikacją miejską. Z pewnością była to bardzo wartościowa wycieczka.
Ogólnopolskie wydarzenie kulturowe: AMERICAN DREAM WEEK
W ramach Ogólnopolskiego Wydarzenia Kulturowego: AMERICAN DREAM WEEK uczniowie klas 4-8 obejrzeli wystawę i poznali wiele faktów dotyczących Stanów Zjednoczonych. Uczestniczyli w zabawach, utrwalających ciekawostki z wystawy, a także stworzyli lapbooki o USA. Na zakończenie wydarzenia reprezentacje klas wzięły udział w konkursie Mistrza Wiedzy o USA. Najwięcej poprawnych odpowiedzi udzieliły uczennice z klasy 4b. Gratulujemy!!!
LET’S READ IN ENGLISH – przerwa z książką angielską
Zachęcamy wszystkich uczniów klas 4-8 do spędzenia przerwy czytając opowiadania i książki w języku angielskim. Angielski można szlifować na wiele sposobów. Czytanie książek po angielsku to właśnie jedna z takich metod - prosta, przyjemna i skuteczna. Regularne czytanie po angielsku jest doskonałym sposobem na to, aby poprawić swój angielski i to w kilku aspektach. Po pierwsze, czytanie pomaga poszerzyć zakres znanego słownictwa. Po drugie, stały kontakt z językiem w tej formie pozwala “oswoić” i zapamiętać często używane struktury gramatyczne, nawet jeśli nie rozumiesz zasad ich stosowania. Po trzecie, czytając, zanurzasz się w języku i przestawiasz na myślenie po angielsku.
Zapraszamy w każdy poniedziałek o 11.30 oraz we wtorek o 12.30 do sali 28.
Czekamy na Was!
Zbiórka darów dla Domu dziecka
Szkolne Koło Wolontariatu zachęca do udziału w zbiórce rzeczy dla domu dziecka Schronienie przy ulicy Lnianej w Łodzi. Przebywa tam obecnie 38 dzieci . Zbliżają się Magiczne Święta Bożego Narodzenia , kiedy nasze serca otwierają się szerzej na wszystkich , którzy potrzebują wsparcia i pomocy, dlatego liczymy na szeroki odzew.
Lista produktów , które pomogą wywołać uśmiech na twarzach dzieci:
- pampersy rozmiar 5,6;
- kosmetyki (szczoteczki do zębów, pasty do zębów, żele do kąpieli, szampony, chusteczki mokre i suche;
- słodycze każda ilość i pod każdą postacią: cukierki , lizaki , żelki, batoniki, wafelki, ciastka (duże opakowania);
- Nutella, płatki śniadaniowe dżemy truskawkowe, morelowe;
- ozdoby do włosów dla dziewczynek;
- ozdoby choinkowe;
- napoje, soki, (cola) soczki z rurką.
Rzeczy przynosimy do opiekunów SKW M. Kowalczyk, I. Gmaj do 10 grudnia.
Wolontariat koleżeński Mary i Max
Zachęcamy uczniów klas 7 - 8 należących do Szkolnego Koła Wolontariatu do zaangażowania się w następujący projekt:
Centrum Diagnozy i Terapii Autyzmu Navicula w Łodzi poszukuje wolontariuszy do ósmej edycji Wolontariatu Koleżeńskiego "Mary i Max", który wspiera osoby z autyzmem i zespołem Aspergera w nawiązywaniu kontaktów społecznych. W ramach projektu wolontariusze dobierani są w pary z osobami w spektrum autyzmu, nawiązują koleżeńską relację, a później przez kilka miesięcy regularnie spotykają się i wspólnie spędzają wolny czas.
Wolontariuszem może zostać każdy, kto ukończył 14 lat i dysponuje kilkoma wolnymi godzinami w miesiącu. Osoby, które dostaną się do programu, przejdą najpierw szkolenie, podczas którego więcej dowiedzą się o funkcjonowaniu osób w spektrum autyzmu. Później zostaną dobrani w pary z uczestnikami projektu. Doświadczeni psychologowie wezmą pod uwagę zainteresowania, wiek i płeć uczestników i na podstawie indywidualnych rozmów połączą ze sobą osoby, które mają szansę zbudować prawdziwie przyjacielską relację.
Wolontariusze i osoby w spektrum będą się regularnie widywać przez 7-8 miesięcy. Spotkania mają mieć charakter towarzyski – mogą to być wyjścia do kina, teatru, parku, muzeum, czy restauracji. Wszystko zależy od pomysłowości i wyobraźni uczestników. Odwiedzą też miejskie instytucje. Podczas wspólnych wyjść, osoby z autyzmem lub zespołem Aspergera poznają nowych ludzi, z którymi będą mogły porozmawiać i ciekawie spędzić czas. Poczują się też pewniej w kontaktach z osobami spoza swojego codziennego otoczenia. Nad pozytywnymi relacjami uczestników przez cały czas czuwają psychologowie. Oni też służą radą w sytuacjach nieoczywistych i trudnych.
Finał programu nie musi jednak oznaczać końca relacji. Wielu uczestników tworzy przyjaźnie na całe życie.
Łódzkim koordynatorem projektu jest Centrum Diagnozy i Terapii Autyzmu Navicula.
Szkolne Koło Wolontariatu
Kartka dla seniora
Szkolne Koło Wolontariatu kolejny już rok przystępuje do akcji charytatywnej "Kartka dla Seniora". Przygotowujemy wykonane ręcznie kartki świąteczne dla podopiecznych ZOL przy ul. Szpitalnej i DPS przy ul. Przybyszewskiego. Kartki zostaną przekazane pracownikom domów opieki i wręczone podopiecznym. To taki drobny gest życzliwości, a jak ważny szczególnie w tym trudnym czasie. Podopieczni domów opieki to często chorzy i bardzo samotni ludzie, i mamy nadzieję, że kartki z życzeniami sprawią im choć odrobinę radości.
Jeżeli macie ochotę przyłączyć się do naszej akcji - będzie nam bardzo miło. Wykonajcie własnoręcznie kartkę świąteczną dowolną techniką i wpiszcie życzenia. Pamiętajcie, że osoby starsze, chore i samotne nie marzą o prezentach, rzeczach materialnych. Życzenia zdrowia, spokoju - będą w sam raz.
Gotowe kartki prosimy przynosić do p. Kowalczyk lub p. Gmaj do 10 grudnia.
Szkolne Koło Wolontariatu
Dyskoteka Andrzejkowa
W naszej szkole 30 listopada odbyła się dyskoteka z okazji Andrzejek. Została przygotowana sala przez Samorząd Uczniowski do wróżb tak aby każdy z uczniów mógł sprawdzić jaki będzie zawód wykonywał w przyszłości bądź jak będzie nazywała się miłość życia. Uczniowie sami przygotowywali wróżby w swoich klasach, to pomogło mi zgłębić wiedzę na temat obchodów andrzejkowych.
W Układzie Słonecznym
„W Układzie Słonecznym” pod takim tytułem do końca listopada odbywa się w naszej szkole wystawa prac uczniów klasy VI A oraz klasy VI B. Po omówieniu tematów związanych z Układem Słonecznym na lekcjach geografii uczniowie wykonali modele Układu Słonecznego. W ich wykonanie włożyli bardzo dużo wysiłku oraz wykazali się niezwykłą pomysłowością. Efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.
Obchody 11 Listopada w naszej szkole
W dniu 13 listopada obchodziliśmy uroczyście w naszej szkole Święto Niepodległości. Klasy 4 - 8 przygotowały do kolegów i koleżanek oraz dla rady pedagogicznej przedstawienie związane z w/w świętem. W załączonej prezentacji kilka kadrów z naszego przedstawienia.
Z wizytą w stolicy
W dniu 19 października uczniowie klas piątych i szóstych wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Warszawy. W planie mieliśmy zwiedzanie Starego Miasta, wizytę w Centrum Nauki Kopernik oraz obejrzenie Stadionu Narodowego.
Spacer po Starówce rozpoczęliśmy pod Zamkiem Królewskim. Obejrzeliśmy wiekowy obelisk Kolumny Zygmunta III Wazy oraz weszliśmy na dziedziniec zamkowy. Wąskimi uliczkami podążyliśmy na Rynek Starego Miasta, podziwiając odbudowane kamieniczki. Najwęższa z nich miała szerokość jednego okna! Przeszliśmy Krakowskim Przedmieściem do kościoła pw. Świętego Krzyża, w którym złożone jest serce Fryderyka Chopina, a potem pod Pałac Prezydencki. Mieliśmy okazję podziwiać zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Kilka godzin spędziliśmy Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogliśmy własnoręcznie badać i odkrywać prawa tajniki nauki. Na zakończenie udaliśmy się do punktu widokowego na Stadionie Narodowym. Trzeba przyznać, że widok na płytę boiska z wysokości dziewiątego piętra był niesamowity!
Wieczorem bardzo zadowoleni wróciliśmy do Łodzi, ale z pewnością jeszcze kiedyś wybierzemy się, aby podziwiać zakątki naszej stolicy.Spotkanie autorskie
W dniu 21 września 2023 r. w naszej szkole gościliśmy panią Annę Czerwińską - Rydel – autorkę książek z serii „Nieprzeciętni" opowiadającą o sławnych Polakach. Pani Ania, w bibliotece szkolnej, opowiedziała nam historię Henryka Sienkiewicza bohatera opowiadania „Piórem czy mieczem”.
Uczniowie naszej szkoły mogli tez nabyć książek napisane przez panią Annę Czerwińskiej - Rydel z autografem autorki.Poszukiwacze zaginionych tytułów
W dniu 11 września rozpoczęła się innowacja „Podróże do krainy wyobraźni”. Celem zajęć jest ciekawe spędzenie czasu z bohaterami książek podróżniczo-przygodowych oraz rozwijanie wyobraźni we wspólnej zabawie. Na początek uczniowie, biorący udział w zajęciach mieli za zadanie odszukać i rozwiązać rebusy z tytułami proponowanych utworów. Zarówno uczniowie klas czwartych jak i piątych świetnie poradzili sobie z tą detektywistyczną zagadką, a potem zaprojektowali drzewo podróżników, na którym każdy odcisnął swój ślad. Sprawdźcie, jak wyszło.
Jeśli chcecie dowiedzieć się, co robimy na kolejnych innowacyjnych zajęciach, zaglądajcie do zakładki >>„Innowacje”<<.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor
Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.
Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus.
Rok szkolny 2022/2023
Dzień Dziecka
Dzień Dziecka uczniowie klas 7 i 8 spędzili na sportowo na boisku szkolnym. Dobrze bawili się wykonując kolejne zadania, m.in. rzucali piłką palantową, skakali w dal i rywalizowali między sobą w biegach. Następnie odbył się mecz w piłkę nożną, a na deser uczniowie otrzymali lody.
Klasy 8 na kręglach
Dnia 26 maja uczniowie klas ósmych wraz z wychowawcami wybrali się na kręgle do Kręgielni „Król Kul” w Sukcesji. Wszyscy świetnie się bawili rozładowując stres egzaminacyjny. Po doskonałej zabawie w kręgielni wszyscy z chęcią zjedli pyszne lody. Z uśmiechami na twarzy i w radosnej atmosferze uczniowie zakończyli ten trudny dla nich tydzień.
Majowa wycieczka po regionie łódzkim
11 maja 2023 r. uczniowie klas IV i V wybrali się na całodniową wycieczkę w okolice Łodzi. Mimo różniącego się planu poznawaliśmy te same atrakcje, tylko w innej kolejności. Trasa wiodła do Nagórzyc, w których zwiedziliśmy groty piaskowe. Dowiedzieliśmy się, że złoża nagórzyckie powstały w epoce kredowej i mają prawie 1000 milionów lat! Drążone od XVIII wieku przez okolicznych mieszkańców dziś pozostają pod ochroną. Ucieszyliśmy się, że na zwiedzanie podziemnej trasy wzięliśmy kurtki, bo choć na zewnątrz było słonecznie i ciepło, temperatura pod ziemią wynosiła ok. 10 stopni Celsjusza.
Następnie pojechaliśmy w okolice Skansenu Rzeki Pilicy, gdzie przespacerowaliśmy się do rezerwatu Niebieskie Źródła i podziwialiśmy tam wywierzyska krasowe. Bardzo ciekawa okazała się ekspozycja w samym skansenie. Zaciekawiły nas pojazdy i łodzie wojskowe, które zostały wydobyte z rzeki Pilicy i umieszczone w skansenie. Szkoda, że nie mogliśmy zejść do okopu i żelbetonowego schronu, ale za to zwiedziliśmy stary młyn rzeczny oraz podziwialiśmy XIX–wieczny budynek poczekalni kolejowej oraz… carską toaletę. Siły odzyskaliśmy przy ognisku z kiełbaskami.
W Spale spotkaliśmy się z żubrem. Na szczęście odlanym z żeliwa. Gdyby był prawdziwy i zszedł z cokołu, to nie wiadomo, jak nasza wizyta mogłaby się skończyć.
Na zakończenie odwiedziliśmy jeszcze zamek w Inowłodzu. Ta zbudowana za czasów Kazimierza Wielkiego warownia została niedawno zrekonstruowana, więc poczuliśmy się wyjątkowo, wędrując po salach i podziwiając wystawioną w nich galerię obrazów i rycerskich herbów.
Byliśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu, ponieważ nie na co dzień zdarza się zobaczyć takie atrakcje. Dziękujemy naszym Paniom Wychowawczyniom za zorganizowanie nam tej wycieczki.
Współautorem testu jest Igor M., uczeń kl. IVbWycieczka do Warszawy
W maju uczniowie klasy 8a i 8b wraz z opiekującymi się nimi nauczycielkami wzięli udział w wycieczce do Warszawy w ramach programu „Poznaj Polskę”. Młodzi ludzie mieli szansę obejrzeć interesujące miejsca w stolicy Polski i jej okolicach oraz poznać wiele ciekawostek na ich temat. Pierwszy przystanek miał miejsce w miejscowości Otrębusy, gdzie nasi uczniowie mogli nie tylko obejrzeć bogate zbiory muzeum związane z motoryzacją, poznać ich historie, ale też sprawdzić jak wygląda czołg „Rudy” w środku. Po tak mile spędzonym poranku udaliśmy się do Wilanowa, gdzie czekała na nas Pani Przewodnik, która towarzyszyła nam już do końca naszej podróży po Warszawie. Oprócz rezydencji Jana III Sobieskiego, a właściwie parku jaki ją otacza, mogliśmy zobaczyć Belweder, Łazienki, Trakt Królewski, a na Starym Mieście – Zamek Królewski oraz miejsca poświęcone powstańcom Warszawy. Uczniowie mieli też czas na samodzielne poznawanie warszawskiej starówki. Ten dzień spędzony w stolicy Polski z całą pewnością należał do bardzo udanych.
Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w dwóch grach interaktywnych, do których uczniowie mieli dostęp po zeskanowaniu kodu QR rozmieszczony w bibliotece szkolnej oraz na korytarzu. Każdy uczeń, który ukończył przynajmniej jedną grę otrzymywał dyplom. Poza tym uczniowie mogli pozostawić w specjalnie przygotowanym pudełku tytuły książek, które ich zdaniem są godne polecenia.
Okazuje się, że nasi uczniowie, bardzo chętnie sięgają po inne pozycje niż lektury szkolne. Wśród proponowanych przez nich tytułów znalazły się pozycje należące do literatury młodzieżowej oraz klasyka literatury światowej, np.:
• Holly Webb "Zaopiekuj się mną",
• J.K.Rowling "Harry Potter",
• Brandon "Mull Baśniobór",
• Johan Flanagan "Zwiadowcy",
• Stephenie Meyer "Zmierzch",
• Weronika Schmidt "Obiecałem ci gwiazdy",
• Justyna Drzewicka "Niepowszedni",
• Nancy Springer seria powieści o Enoli Holmes,
• Stevens Robin "Zbrodnia nie przystoi damie",
• Arthur Conan Doyle "Sherlock Holmes",
• Fiodor Dostojewski "Zbrodnia i kara",
• Fiodor Dostojewski "Idiota".
Światowy Dzień Czytania TolkienaW związku ze Światowym Dniem Czytania Tolkiena, w naszej szkole odbył się konkurs pod tytułem Niezwykły świat Tolkiena. Uczniowie mieli za zadanie przygotować prace w jednej z trzech kategorii. Były to:
• mapa Śródziemia uwzględniająca trasę wędrówki Bilba Bagginsa,
• plan norki Bilba z uwzględnieniem jej wyglądu zewnętrznego,
• ilustracja do książki J.R.R. Tolkina Hobbit, czyli tam i z powrotem.
Prace wyróżnionych uczniów można było podziwiać na szkolnym korytarzu.
WF z curlingiem
Uczniowie klasy 8c wzięli udział w niezwykłej lekcji wychowania fizycznego na torze curlingowym. Podczas tych nietypowych zajęć uczniowie nauczyli się zasad gry i rozegrali kilka emocjonujących partii.
Curling to dyscyplina, która wymaga od zawodników umiejętności i precyzji, a zarazem umiejętności współpracy i pracy zespołowej. Uczniowie z klasy 8c świetnie poradzili sobie z tym wyzwaniem!
Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w takiej wyjątkowej lekcji WF. Dziękujemy trenerom i pracownikom toru curlingowego za przygotowanie tak interesującego wydarzenia.
Na wiosnę - smacznego!
Podczas jednej z godzin wychowawczych uczniowie klasy IVb organizowali projekt dotyczący zdrowego żywienia. Naszym zadaniem było przyniesienie z domu składników na smaczne i kolorowe, wiosenne danie, którym poczęstujemy uczniów innych klas. Niektórzy robili szaszłyki z owoców lub warzyw, inni kanapki, jeszcze inni kolorowe sałatki. Dla nas ważne było to, że innym klasom spodobał się nasz stół z daniami i podczas odwiedzin wszystkie potrawy zostały ze smakiem skonsumowane. Każdy cieszył się, że jego danie smakowało innym. Mieliśmy także możliwość degustować dania przygotowane przez nasze koleżanki i kolegów z innych klas. Całej klasie podobał się ten pomysł – na pewno warto będzie go jeszcze kiedyś powtórzyć.
Autorem tekstu jest Igor M., uczeń klasy IVb
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego
21.02.2023 roku w naszej szkole zostały zorganizowane obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W tym dniu na trzeciej, czwartej i piątej przerwie uczniowie klas IV-VIII mogli sprawdzić swoją wiedzę z języka polskiego, rozwiązując zadania z frazeologii, ortografii, poprawności i bogactwa językowego. Duże zainteresowanie wzbudziła konkurencja, która polegała na rozszyfrowaniu rebusów przedstawiających przysłowia. Stoiska z pozostałymi zagadkami językowymi również cieszyły się powodzeniem, szczególnie że uczniowie, którzy udzielili trzech prawidłowych odpowiedzi, mogli liczyć na słodki upominek.
Mistrzowie kul
Trzeciego lutego klasą 4b poszliśmy na kręgle do ,,Grakuli" w Manufakturze. Wszyscy podzieliliśmy się na kilkuosobowe grupy, których skład ustalaliśmy sami. Każda z grup miała swój tor oraz krzesła, na których położyliśmy nasze rzeczy. Korzystaliśmy z jednej półki z kulami wspólnie z drugą drużyną. Świetne było to, że każdy mógł wykonać przynajmniej kilka rzutów. Dla jednych wyzwaniem było strącenie jak największej liczby kręgli, a dla innych rzucenie kuli tak, by nie trafiła do rynny. Mimo że na tablicach wyświetlały się nasze wyniki, najważniejsza nie była rywalizacja tylko dobra zabawa. Wycieczka do kręgielni wszystkim się podobała i byliśmy z niej bardzo zadowoleni.
Autorem testu jest Igor M., uczeń klasy 4b
Nasi znajomi z lektur szkolnych
Książka Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec” należy do lektur szczególnie lubianych, a na pewno zapamiętanych przez uczniów. Losy Janka Bytnara, Macieja Aleksego Dawidowskiego oraz Tadeusza Zawadzkiego ciekawią i poruszają, zaś sami bohaterowie mogą być wzorem postępowania także dla współczesnej młodzieży. Uczniowie klas 8a i 8c przygotowali profile facebookowe Rudego, Alka i Zośki. Możecie się z nich dowiedzieć np.: jakie inne pseudonimy nosili chłopcy, w jakich akcjach Małego Sabotażu i dywersji brali udział lub jakie odznaczenia zostały im nadane. Zapraszamy do naszej galerii lub na szkolny korytarz II piętra.
Lekcja ze spinnerem
Podczas lekcji języka polskiego niekoniecznie trzeba korzystać tylko z podręczników. Uczniowie klasy 4b mieli okazję pobawić się… spinnerami. Przydały się one do losowania wyrazów, w których należało policzyć litery i głoski. Okazuje się, że taka zabawka może być bardzo sympatycznym narzędziem edukacyjnym – o czym świadczą miny naszych uczniów. Zobaczcie sami!
Słowotwórstwo w chmurze
Nowoczesne technologie bardzo przydają się podczas nauki. Przekonali się o tym uczniowie klas 8a i 8c, którzy w styczniu powtarzali pojęcia ze słowotwórstwa. Aby lepiej zapamiętać i utrwalić terminy związane z tą dziedziną gramatyki, utworzyli chmury wyrazowe, korzystając z programu WordArt. Oto efekty ich pracy – każdy może sprawdzić, że to świetna zabawa!
Thanksgiving Day - quizy i łamigłówki
Święto Dziękczynienia to jedno z najbardziej rodzinnych świąt w USA i ważny element kultury amerykańskiej. Ten dzień kojarzony jest przede wszystkim z czasem spędzonym z bliskimi, dobrym jedzeniem, radością i wdzięcznością.
Wedle tradycji w Święto Dziękczynienia Amerykanie wyrażają wdzięczność za miniony rok i tegoroczne plony. To też jest dobry moment, aby przypomnieć sobie i docenić wszystkie dobre rzeczy, które nas spotkały w ciągu ostatnich miesięcy.
Kolejną tradycją Thanksgiving jest publiczne ułaskawienie jednego indyka przez prezydenta Stanów Zjednoczonych. Nie tylko zostaje wybawiony od śmierci, ale także ma zagwarantowane spokojne życie na farmie w Mount Vernon na terenie posiadłości, w której kiedyś żył George Washington. W tym roku indyk już został ułaskawiony przez prezydenta USA, więc chętni uczniowie klas 4-8 rozwiązywali quizy, zagadki i łamigłówki.
Najbardziej aktywni uczniowie nagrodzeni zostali plusami.
Poligon Battle Arena - wycieczka uczniów klasy 8a
Dnia 25 listopada 2022 r. uczniowie klasy 8a wybrali się na wycieczkę pełną wrażeń - pojechali do Battle Arena w Piekarach, gdzie podczas różnych animacji doskonalili umiejętność pracy w grupie, działania taktycznego oraz myślenia strategicznego.
Światowy Dzień Życzliwości
W poniedziałek 21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości.
Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.
Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.
Uczniowie klas 4-8 by tego dnia przyszli do szkoły ubrani w kolorze niebieskim. Niektórzy mieli również błękitne balony, girlandy i inne ozdoby, które udekorowały nasze sale.
Podczas długich przerw na sali gimnastycznej odbyły się sportowe rozgrywki międzyklasowe w przeciąganiu liny, oczywiście w duchu fair play i wzajemnej życzliwości.
Andrzejki w 8a
Andrzejki to tradycyjny wieczór wróżb obchodzony w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Uczniowie klasy 8a również kontynuują dawne zwyczaje andrzejkowe. W tym celu trzy uczennice przygotowały prezentację multimedialną, przypominającą historię tego święta oraz opisującą najbardziej znane wróżby. Zapraszamy do obejrzenia!
Obchody Święta Niepodległości
W dniach poprzedzających Dzień Niepodległości w naszej szkole również świętowaliśmy tę ważną dla Polaków datę. Korytarze i sala gimnastyczna zostały pokryte pięknymi patriotycznymi dekoracjami. W środę uczniowie klas VI-VIII zaprezentowali przedstawienie opowiadające o trudnościach z jakimi mierzyli się Ojcowie Niepodległości w pierwszych latach wolności. Występ uświetnił szkolny chór, który wykonał stosowne do tematyki patriotyczne piosenki.
W czwartek zaś przystąpiliśmy do ogólnokrajowej akcji „Szkoła do hymnu!”. Wraz z setkami innych szkół w całej Polsce o godzinie 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tych wydarzeń, oraz życzymy udanego Dnia Niepodległości i następującego po nim długiego weekendu.
#SzkołaPamięta
W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki o nazwie Szkoła pamięta. Klasa 8c przygotowała dekorację pracowni upamiętniającą wybitne postaci zmarłe w trakcie minionego roku.
Cześć bohaterom!
Listopad jest miesiącem pamięci o bliskich zmarłych, także o poległych w obronie naszej ojczyzny. Uczniowie klasy IVb odwiedzili zbiorowe mogiły żołnierzy na cmentarzu Zarzew. Zapaleniem zniczy i krótką modlitwą uczcili pamięć bohaterów, którzy walczyli o wolność Polski. Patrząc na nazwiska żołnierzy i daty widniejące na tablicach uświadomiliśmy sobie, jak wielu ludziom zawdzięczamy niepodległość naszej ojczyzny.
Filmowa lekcja historii
U schyłku października uczniowie klas ósmych przeszli niecodzienną lekcję historii – za pośrednictwem filmu fabularnego. Wspólne wyjście do Multikina na seans najnowszego filmu wojennego pt. „Orlęta. Grodno ‘39” pozwoliło ósmoklasistom spojrzeć na Kampanię Wrześniową z punktu widzenia młodzieży w ich wieku. Film zrobił na nas duże wrażenie i sprawił, że lepiej pojęliśmy czym jest okrucieństwo wojny. Mamy nadzieję, że nowe pokolenia nigdy nie będą musiały mierzyć się z takimi sytuacjami jak bohaterowie obrazu.
Wyjątkowy spacer
W piękny październikowy dzień uczniowie klasy IVb wybrali się na spacer, aby obejrzeć zabytkowy budynek naszej szkoły, znajdujący się przy ul. Przybyszewskiego. Okazało się, że widnieje na nim napis w języku rosyjskim, który udało się rozszyfrować. Wcześniej uczniowie poznawali historię Szkoły Podstawowej nr 114, więc doskonale wiedzieli, skąd na frontowej ścianie budynku wziął się taki napis. Ta krótka wycieczka uświadomiła dzieciom, jak ważne i ciekawe jest poznawanie naszej małej ojczyzny.
Jesień w mojej w szkole, w mojej klasie
Przyszła jesień . Na początku za oknami zrobiło się szaro, buro i ponuro. Jednak w Naszej Szkole ta pora roku stała się barwna i wesoła, zapachniała jesiennymi smakami . Wszystkie klasy wzięły udziału w akcji „Jesień w mojej w szkole, w mojej klasie”. Akcja trwała przez cały październik.
Oto zadania, które wykonywały klasy :
Zadanie I
PRZEBARWNE JESIENNE GAZETKI
Zadanie II
JESIEŃ NA OKNIE
Zadanie III
ZAPACHY JESIENI -w ostatnim tygodniu października w naszej szkole. był dzien. JESIENNYCH POTRAW, którymi mogliśmy się zachwycać , częstować , delektować.Wykonanie wszystkich zadań było okazją do twórczej udanej zabawy.
Belferki 2022/2023
Z okazji Dnia Nauczyciela uczniowie naszej szkoły po raz kolejny obdarowali nauczycieli tradycyjnymi wyróżnieniami – Belferkami. Samorząd Uczniowski zorganizował głosowanie, w którym uczniowie wybierali swoich faworytów w pięciu różnych kategoriach. Frekwencja była bardzo wysoka a szkolna biblioteka w dniu głosowania pękała w szwach.
Po podliczeniu głosów Belferki zostały wręczone laureatom w trakcie skromnej uroczystości na sali gimnastycznej. Nagrodzono również uczniów, którzy wykazali się największą wiedzą o swoich nauczycielach w przeprowadzonym przez Samorząd quizie. Pozytywnych emocji nie brakowało!
Wyróżnionym nauczycielom gratulujemy i już czekamy na kolejną edycję Belferków.
Pamięci nauczycieli Tajnej Szkoły Powszechnej przy ul. Batorego
Od zeszłego roku nasza szkoła podtrzymuje pamięć o Tajnej Szkole Powszechnej przy ulicy Batorego, którą w trakcie II wojny światowej prowadzili Antonina Chrzczonowicz i Janusz Włodarski. Miejsce gdzie Ci bohaterscy nauczyciele prowadzili tajne nauczanie w czasie okupacji znajduje się zaledwie kilkaset metrów od gmachu naszej placówki.
W tygodniu poprzedzającym Dzień Nauczyciela uczniowie klas 6-8 dowiadywali się o dziejach owej Tajnej Szkoły podczas lekcji historii oraz zapalali znicze pod pamiątkową tablicą.
Mamy nadzieję, że kultywowanie pamięci Antoniny Chrzczonowicz i Janusza Włodarskiego na stałe wejdzie do tradycji 114-nastki.
Oczarowani teatrem
Poznawać literaturę piękną można nie tylko czytając teksty znanych poetów czy pisarzy, ale także oglądając spektakle teatralne. W październiku uczniowie klas 8a i 8c wybrali się do Teatru Małego na inscenizację sztuki J. Słowackiego pt. „Balladyna”. Młodzi widzowie z zapartym tchem śledzili losy tytułowej bohaterki i jej krwawe dążenia do zdobycia władzy. Podziwiali znakomitą grę aktorów, pomysłową scenografię i nastrojową muzykę. Szczególną sympatię wzbudziły postacie Grabca oraz Goplany i jej duszków, Skierki i Chochlika. Okazuje się, że dramat Słowackiego przełożony na widowisko sceniczne może spodobać się i młodszym, i starszym widzom.
Bookcrossing - poczęstuj się książką!
Bookcrossing to zjawisko, mające na celu zjednoczenie miłośników czytania. To niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.
„Uwolnij książki, dziel się z innymi”
Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży ważne jest to, że po prostu są czytane. Nie są ozdobami na półkach, stają się ogólnodostępne. A więc – żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują.
W naszej szkole bookcrossing również działa!
Na korytarzu na drugim piętrze znajduje się regał, na którym pojawiać się będą książki, które będziecie mogli zabierać do domu. Przeczytajcie je i połóżcie z powrotem na półce, by inne osoby też mogły z nich skorzystać. Jeżeli macie w domu książki, które chcielibyście przeznaczyć na potrzeby szkolnego bookcrossingu, prosimy o przyniesienie ich do p. Gmaj do sali nr 28.
Uwaga! Musicie liczyć się z tym, że książki do Was nie wrócą, będą wędrować z rąk do rąk i umilać czas wolny kolejnym osobom. Przyłączcie się do naszej akcji i korzystajcie z uroków czytania!
Szkolne Koło Wolontariatu zaprasza!
Z Orientusiem na przełaj!
W dniu 4 października 2022 roku uczniowie klasy 4a i 4b wzięli udział w biegu na orientację przez osiedle Batorego. Trasa biegu wiodła od SP 114 poprzez punkty orientacyjne w parku Górka Widzewska, przez osiedlowe uliczki, skwerki i przyszkolne boiska. Dzieci sprawnie posługiwały się mapą, okazało się, że świetnie znają swoją małą ojczyznę. Dużo frajdy sprawiło wyszukiwanie informacji i odszyfrowanie hasła. A przy okazji dopisała pogoda – mogliśmy cieszyć się pogodną aurą naszej polskiej złotej jesieni.
Wybory Samorządu Uczniowskiego
30 września odbyły się wybory przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie klas IV-VIII tłumnie udali się do szkolnej biblioteki aby wziąć czynny udział w wyborach. Frekwencja była bardzo wysoka! Po podliczeniu głosów zwyciężczynią okazała się Matylda Kulesza z klasy 7a, i to ona stanie w tym roku na czele Samorządu Uczniowskiego. Jako zastępca przewodniczącej będzie ją wspomagać Milena Woźniak z klasy 8a. Świeżo upieczony zarząd już teraz ma mnóstwo pomysłów, które już wkrótce zaczną być wprowadzane w życie.
Gratulujemy i życzymy powodzenia!
SUPER Chłopak z 8a
Dnia 30 września 2022 roku dziewczyny z 8a zorganizowały SUPER DZIEŃ CHŁOPAKA. Zadaniem chłopców było udzielenie odpowiedzi na pytania quizowe, dotyczące kosmetyków i samochodów. Chłopcy wiedzieli, co to jest zalotka, maskara, cellulit czy woda toaletowa. Pytania o loga samochodów też nie sprawiły trudności. Wszyscy świetnie się bawili, a chłopcy z najwyższą ilością punktów otrzymali medale. Pozostali chłopcy otrzymali drobne, słodkie upominki.
Super Chłopakiem klasy 8a został Jakub Czyżykowski. Dziewczyny przyznały również tytuł THE BEST BOY- zdobył go Piotr Garnczarek. Gratulacje!!!
Wojskowe Zakłady Lotnicze – miejsce warte zobaczenia
W drugiej połowie września uczniowie klasy 8a mieli niezwykłą przyjemność zwiedzić infrastrukturę Wojskowych Zakładów Lotniczych w Łodzi. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda procedura naprawy śmigłowców. Uczniowie mogli wejść do środka naprawianego śmigłowca i wysłuchać wielu ciekawostek, którymi dzielił się z uczniami opiekun grupy z Zakładów. Cała klasa z pewnością na długo zapamięta zwiedzanie tego niesamowitego miejsca.
Europejski Dzień Języków Obcych
26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Jego celem jest zachęcenie do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość skorzystać z kodów QR przygotowanych specjalnie na ten dzień i umożliwiających pobranie aplikacji mobilnych lub prowadzących do filmików i stron internetowych przydatnych w nauce języków obcych. Bardzo liczne grono uczniów wzięło udział w konkursie „Przysłowia mądrością narodu… nie tylko polskiego” i znakomicie poradziło sobie z przetłumaczeniem angielskich przysłów na ich polskie odpowiedniki. Chętni uczniowie zaprezentowali nauczone przez siebie słówka w innych językach i tego dnia przyszli do szkoły ubrani w barwy wybranego kraju.
Rok szkolny 2021/2022
Bal ósmoklasistów
Do szkolnej tradycji należy zabawa uczniów klas ósmych podczas balu wieńczącego zakończenie edukacji w szkole podstawowej. Dotychczas z powodu obostrzeń pandemicznych nie było możliwości organizacji tej uroczystości. W tym roku jednak tradycji stało się zadość – 10 czerwca w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 114 odbył się bal ósmych klas.
Rozpoczęto zwyczajowo polonezem, do którego uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem p. Małgorzaty Kowalczyk. Przepiękny, skomplikowany układ odtańczony przez 24 pary zachwycił zgromadzonych nauczycieli i rodziców. Potem nastąpiło dyskotekowe szaleństwo - fantastyczna zabawa trwała do późnego wieczora. Zmęczeni i zasapani tancerze mogli posilić się zamówioną pizzą i innymi pysznościami przygotowanymi przez rodziców. Powodzeniem cieszyły się zdjęcia towarzyskie i klasowe, do których pozowano wykorzystując śmieszne gadżety. Wszyscy uczniowie oraz wychowawcy klas zgodnie stwierdzili, że tegoroczny bal na długo zapisze się w ich pamięci.
St. George’s Day - Szkolny Projekt - Patroni Zjednoczonego Królestwa
23 kwietnia przypada dzień św. Jerzego- patrona Anglii. Z taj okazji na lekcjach języka angielskiego uczniowie naszej szkoły poznali legendę związaną ze św. Jerzym, symbol roślinny, kolor oraz jak wygląda flaga Anglii. Prezentację o św. Jerzym przygotował uczeń klasy V a - Dawid Biernacki. Zapraszamy do obejrzenia.
Dzień bez plecaka
Nietypowy obrót przybrał w tym roku pierwszy dzień wiosny. 21 marca nasi uczniowie pojawili się w szkole przynosząc swoje przybory nie jak zazwyczaj – w plecaku, lecz przy użyciu różnych innych przedmiotów. Śmiechu było co nie miara a kreatywność podopiecznych zaskakiwała nauczycieli. Wszakże jak się nie roześmiać na widok podręczników i zeszytów niesionych w transporterze dla kota lub pustej szufladzie?
St. Patricks Day - Szkolny Projekt - Patroni Zjednoczonego Królestwa
Dziś w naszej szkole dominował kolor zielony, tak jak w Irlandii, której mieszkańcy 17 marca czczą swojego patrona - świętego Patryka. Uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się kim był św. Patryk oraz jak ten dzień obchodzony jest w Irlandii i w różnych częściach świata. Każdy uczeń na pewno zapamięta jak wygląda flaga Irlandii, symbole roślinne tego kraju oraz legendy związane z tym świętym. Wszystkie informacje znajdują się w prezentacjach przygotowanych przez uczniów klasy Va.
Spacerkiem po Łodzi!
W Polsce mamy wiele pięknych miast - Kraków, Warszawę, Gdańsk, Zakopane, ale Łódź także ma swój urok. Można się o tym przekonać oglądając plakaty, albumy i lapbooki, które przygotowali uczniowie klas VIa, VIIa i VIIc. Przedstawiają one łódzkie fabryki, pałace i parki, prezentują ludzi, którzy tworzyli kulturę naszego miasta. Można także zapoznać się ze słownikami gwary łódzkiej - tylko w naszym regionie używamy słów: migawka, krańcówka czy galancie. Zapraszamy do obejrzenia wystawy!
St. David’s Day - Szkolny Projekt - Patroni Zjednoczonego Królestwa
Na początku marca Walijczycy celebrują dzień swojego patrona - Św. Dawida. Jak obchodzony jest ten dzień i jakie są symbole Walii obejrzycie w prezentacji, którą przygotował uczeń klasy Va - Dawid Biernacki.
Zapraszamy!!!
Baczyński górą!
Na początku grudnia w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski „O Niepodległej”. Uczestniczki konkursu wybrały wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Trzeba naprawdę mistrzowskiego talentu, aby zinterpretować metaforyczne teksty poety z pokolenia Kolumbów w taki sposób, w jaki zrobiły to Marysia Kolbus i Kamila Biernacka. Obie uczennice zostały laureatkami konkursu – serdecznie gratulujemy dziewczynom świetnego wyczucia tekstu i aktorskich umiejętności!
W galerii plakatu
Omawianie lektur może być okazją nie tylko do redagowania tekstów literackich, ale także do obudzenia wyobraźni i kreatywności plastycznej. W styczniu uczniowie klasy VIIa i VIIc przygotowali plakaty teatralne do komedii Aleksandra Fredry pt. „Zemsta” oraz tragedii Juliusz Słowackiego „Balladyna”. Przedstawiają one informacje o twórcach dzieł oraz ciekawie zaprojektowaną grafikę. Pomysły naszych uczniów na plastyczną interpretację treści sztuk są naprawdę niesamowite, a wykonanie niektórych profesjonalne. Zresztą, sami zobaczcie!
Frączek dla dzieci
W dniu 3 grudnia w bibliotece szkolnej odbyło się ogłoszenie wyników konkursu recytatorskiego wierszy Agnieszki Frączek, w którym brali udział uczniowie klas IV-VI. Do rywalizacji przystąpiło aż 20 uczniów, każdy z nich nagrał króciutki filmik ze swoją recytacją. Wszyscy uczestnicy starannie się przygotowali, dlatego wybranie laureatów stanowiło dla jury duże wyzwanie. Ostatecznie zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce: Maja Borowiec IVa, Wiktor Cichy IVb
II miejsce: Jakub Teodorczyk IVa, Kacper Hajduk VIa
III miejsce: Tomasz Olczyk IVa, Kinga Dalach IVb
Wyróżnienia natomiast otrzymali: Hubert Furgacz IVa, Zuzanna Krzemień Miłosz Małowski, Amelia Rojek, Natalia Miksa IVb oraz Stanisław Piotrowicz VIa.
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy, zaś laureatom składamy gratulacje!
St Andrew's Day - Scotland
30 listopada w Polsce obchodzimy Andrzejki. A święty Andrzej jest patronem Szkocji i tam ten dzień jest szczególnie celebrowany. Jak?
Tego oraz innych ciekawostek dotyczących Szkocji dowiedzielismy się na lekcjach języka angielskiego w ramach szkolnego projektu Patron. Możemy również podziwiać projekty naszych koleżanek i kolegów z klas IVa, VIa oraz VII c, którzy przygotowali z tej okazji plakaty z najważniejszymi informacjami.
We wtorek ubraliśmy coś w kolorze różowym lub fioletowym - niektórzy wyjątkowo się postarali.
Czekamy na następne wydarzenie związane z kulturą krajów anglojęzycznych.Świętokrzyskie czaruje
W dniach 28-29 września uczniowie klas ósmych wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę krajoznawczo-turystyczną na Wyżynę Kielecko-Sandomierską.
Patriotyczny szlak powiódł nas do pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Pisarz otrzymał go w 1900 roku jako dar wdzięczności Polaków. Mogliśmy podziwiać pięknie odrestaurowane wnętrza, obrazy i ilustracje do powieści noblisty, a także sprawdzić, jakimi przedmiotami posługiwał się Sienkiewicz – słowem, przenieśliśmy się w czasie ponad sto lat wstecz.
Kolejnym etapem naszej wycieczki był Zamek Królewski w Chęcinach. Okazało się, że zbudowana w XIV roku warownia była ważnym punktem obronnym, pełniła także funkcję skarbca archidiecezji gnieźnieńskiej. Tutaj także rezydowały królewskie małżonki: Elżbieta Łokietkówna, Zofia Holszańska oraz Bona Sforza. Mieliśmy okazję sprawdzić, jak czuli się więźniowie przetrzymywani na zamku – sala tortur wzbudziła nasze ogromne zainteresowanie. Spotkaliśmy także Białą Damę.
Z Chęcin przenieśliśmy się na Łysą Górę, gdzie zwiedziliśmy Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, a potem leśnym szlakiem dotarliśmy do Nowej Słupi.
Kolejnego dnia przemierzaliśmy wzdłuż i wszerz (a także w głąb) Stare Miasto w Sandomierzu. Okazało się, że wzgórze, na którym zbudowano gród, przypomina szwajcarski ser – w ubiegłych wiekach zostały w nim wydrążone liczne piwnice. Mieliśmy możliwość przejścia Podziemną Trasą Turystyczną przygotowaną na poziomie od 4 do 12 metrów poniżej poziomu ulic. Wdrapaliśmy się na Bramę Opatowską, skąd podziwialiśmy panoramę Sandomierza oraz przeszliśmy Wąwozem Królowej Jadwigi. Jednak najbardziej podobało nam się w Zbrojowni Rycerskiej, gdzie wysłuchawszy opowieści przewodników, mogliśmy wcielić się w rycerzy, giermków i królowe.
Zwiedzanie Sandomierza zakończyliśmy spacerem po Rynku Starego Miasta. Objedzeni pyszną zupą pomidorową i sandomierskimi krówkami, późnym wieczorem wróciliśmy do Łodzi.
Rok szkolny 2020/2021
Szkolny Projekt Języka Angielskiego "Express your hobbies in English"
Uczniowie klas IV - VIII wzięli udział w szkolnym projekcie języka angielskiego, którego celem było przedstawienie swoich pasji i opowiedzenie o nich. Powstały bardzo interesujące prezentacje o Waszych ulubionych piosenkarkach, piosenkarzach, o sporcie, którym się interesujecie, muzyce, której słuchacie, ale także o gotowaniu i innych aktywnościach, które zajmują Wasz wolny czas. Przy okazji poćwiczyliście wypowiadanie się w języku angielskim z wykorzystaniem bogatego zasobu słownictwa oraz różnych struktur gramatycznych. Brawo dla Was!
Teatr internetowo
Co robić, kiedy pandemia ogranicza nas do czterech ścian i nigdzie nie można wyjść? Pójść do teatru! Jak? W Internecie! Taką właśnie okazję mieli uczniowie klas V - VI, którzy obejrzeli spektakl „Janek, król przeprowadzek” wyemitowany przez Teatr Powszechny. Podczas przedstawienia obserwowali perypetie głównego bohatera i jego mamy, zastanawiali się nad tym dlaczego dorośli zamieniają się czasem w dinozaury, dowiedzieli się jaką moc ma superkurtka i jak usunąć z mózgu złe myśli. Było dużo śmiechu, a szczególnie ten ostatni pomysł, sugestywnie przedstawiony przez aktorów, bardzo spodobał się młodym widzom. Po spektaklu dzieci aktywnie uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez aktorów teatru. Było to bardzo sympatyczne i ciekawe doświadczenie. Kto nie widział, niech żałuje!
Poznajmy Mistrza! – w 175 rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza
5 maja obchodziliśmy 175 rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza. To jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich XIX/XX wieku. Znany jest i młodszym, i starszym czytelnikom jako autor nowelek i powieści: „W pustyni i w puszczy”, „Trylogii”, „Quo vadis?”, „Krzyżaków”. Jego utwory, tłumaczone na wiele języków (w tym na chiński, wietnamski, perski czy esperanto), doczekały się znakomitych ekranizacji w reżyserii Jerzego Hoffmana, Aleksandra Forda czy Jerzego Kawalerowicza. Zarówno kiedyś, jak i dziś, przenoszą nas w barwny świat przeszłości, zapraszają do przeżycia przygody i dodają nadziei. Zachęcamy Was do obejrzenia prezentacji o naszym nobliście i do sięgnięcia po jego utwory!
Narodowe Święto Konstytucji 3 maja
W tygodniu poprzedzającym Narodowe Święto Konstytucji 3 maja w naszej szkole nie zapomniano o upamiętnieniu i celebrowaniu tej ważnej historycznej rocznicy. Co prawda nie mogliśmy świętować we wspólnym gronie, lecz robiliśmy to w obrębie klas w formie zdalnej. Uczniowie mieli okazję spróbować zmierzyć się z odczytaniem fotokopii osiemnastowiecznego, odręcznego zapisu Konstytucji 3 maja. Po kilku próbach okazało się to zaskakująco proste!
Zachęcamy wszystkich, aby w wolnej chwili również podjęli próbę odczytania naszej pierwszej Konstytucji. W linku poniżej zamieszczamy poszczególne strony.
Wspólnie ze Szkolnym Kołem Wolontariatu SPRZĄTAMY SWOJĄ OKOLICĘ
Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu regularnie sprzątają okolice swojego miejsca zamieszkania. Nie mogło być inaczej również 22 kwietnia czyli w Dniu Ziemi. Tym razem przyłączyli się do nas inni uczniowie naszej szkoły - DZIĘKUJEMY!
Nasza planeta na pewno będzie nam wdzięczna, a nam przyjemniej będzie się spacerować po czystych alejkach i dróżkach naszego osiedla.
Zemsta
W marcu omawialiśmy komedię Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Uczniowie klasy 7a przygotowali plakaty teatralne do spektaklu. Przedstawiają one informacje o twórcach dzieła oraz ciekawie zaprojektowaną grafikę. Może zainspirują was do obejrzenia sztuki lub filmu? Serdecznie polecamy! >>zdjęcia<<
Sposób na ortografię
Wszyscy wiemy, że ortografia bywa trudna i sprawia nam wiele problemów. Zwłaszcza wyrazy, których pisowni nie uzasadniają żadne reguły i którą trzeba zapamiętać. Jak sobie z tym poradzić? Świetnym pomysłem są mapy ortograficzne, dzięki którym łatwiej utrwalić pisownię wielu słów. Zobaczcie, jakie pomysły mieli uczniowie klas szóstych. A może sami wypróbujecie taki sposób? >>zdjęcia<<
Pomoc koleżeńska w nauce
Szkolne Koło Wolontariatu organizuje pomoc koleżeńską w nauce. Jeżeli macie problem z jakimś zagadnieniem z któregokolwiek przedmiotu, Wasi koledzy oferują pomoc w przyswojeniu tematu czy wytłumaczeniu pracy domowej. Trudny sprawdzian? – żaden problem! Wystarczy zgłosić się do p. Gmaj lub p. Kowalczyk – my umówimy Was z uczniem chętnym do pomocy. Nie wahajcie się – Wasi koledzy i koleżanki już skorzystały z takiej pomocy!
Książka kucharska klasy 4a
Na lekcji języka angielskiego uczymy się nie tylko słówek i pisowni wyrazów z książki, ale również przy tym świetnie się bawimy. Pani Agatka często nas zachęca do aktywności poprzez ciekawe zadania. Tym razem stworzyliśmy książkę kucharską.
Nasza klasa jest bardzo kreatywna i chętna do takich prac. Dzięki czemu trenujemy pisanie
i utrwalanie angielskich słówek. Możemy również przygotować ciekawe i pyszne danie pod nadzorem osoby dorosłej.Metalowe cudaki
Na kilku ostatnich lekcjach techniki uczniowie klasy 4a poznawali tajemnice metali, oglądali film pokazujący ciężką pracę hutnika oraz uczyli się jakie właściwości mają niektóre stopy. Podsumowaniem tych lekcji była praca praktyczna, polegająca na stworzeniu wyłącznie z metalowych odpadów asamblażu. Dzieci z pomocą rodziców zgromadziły przeróżne śrubki, druciki, nakrętki, guziki, klamry, wieszaki i mnóstwo innych metalowych przedmiotów, które zostały wykorzystane do wykonania zadania. Ich kreatywność i zaangażowanie przełożyło się na powstanie śmiesznych cudaków, ufoludków czy fantastycznych zwierzaków. Połączenie plastyki i techniki dało wspaniały rezultat.
Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Języka Angielskiego i nie tylko…
Dnia 18 lutego 2021 roku uczniowie klas ósmych naszej szkoły przystąpili do napisania egzaminu próbnego z języka angielskiego. Mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych, rozplanowania czasu oraz wcielenia w życie wszystkich wskazówek udzielanych przez nauczycielki języka angielskiego w czasie lekcji. 16 i 17 lutego uczniowie napisali egzamin próbny z języka polskiego i matematyki . Kolejny w marcu….
Na angielskim- nie tylko gramatyka
Połowa lutego obfitowała w różne świąteczne dni, o których wspomnieliśmy na lekcjach języka angielskiego. Grupa dziewcząt z klasy VII a wybrała Walentynki. Uczennica tej klasy Natalia Szteleblak przygotowała Kahoot z pytaniami o piosenki o miłości w filmach Disneya, a następnie oglądałyśmy i śpiewałyśmy jedną z nich: Aladin A whole new world. Chłopcy wybrali Pancake Day i stworzyli prezentacje multimedialne o pochodzeniu tego święta. Najciekawszą prezentację przygotował Jakub Pietrzak.
„Wiersze Jana Brzechwy piórem i kredką”
W grudniu odbył się konkurs polonistyczny związany z poezją Jana Brzechwy. Uczniowie klas czwartych i szóstych nadesłali do nas przepięknie wykaligrafowane wybrane wiersze ozdobione ilustracjami. Komisja konkursowa przyznała uczestnikom następujące miejsca:
- Ola Ochocka, Jurek Kupiec
- Jolanta Janicka, Nikola Kowalska, Maja Kołacińska
- Milena Woźniak, Wiktoria Mikuła
Laureaci zostaną nagrodzeni oceną i dyplomem. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!
„Z humorem o szkolnych lekturach”
Uczniowie klas VII-VIII wzięli udział w konkursie na mem związany z bohaterami wybranych lektur szkolnych. Wśród nadesłanych prac szczególnie spodobała się nam praca Wiktora Moszyńskiego na temat „Balladyny” (I miejsce), II miejsce zajął Piotr Gołacki z pracą poświęcona bohaterom powieści „W pustyni i w puszczy”, III miejsce przyznałyśmy „piorunującemu” memowi Kamili Biernackiej, zaś wyróżnienie zdobyła praca Małgosi Sołtys. Laureaci konkursu zostaną nagrodzeni oceną i dyplomem. Serdecznie gratulujemy uczestnikom!