• UNICEF

Realizacja zadań jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu zapewnionemu przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF

Zadania realizowane w Szkole Podstawowej nr 114 w Łodzi na rzecz dzieci uchodźców z Ukrainy.

1. Wszystkie dzieci uchodźców mają zapewnione darmowe obiady w szkolnej stołówce.

2. Najważniejsze informacje na stronie szkoły podane są również w języku ukraińskim.

3. W dniu 23 września odbyła się wycieczka do Nieborowa dedykowana dzieciom uchodźców z klas 1-3. Celem wycieczki była integracja uczniów polskich i ukraińskich oraz poznanie części naszego kraju i jego historii. Uczniowie wzięli udział w warsztatach rękodzieła ludowego i wykuli własne podkowy, zwiedzali park w Nieborowie, poznali historię pałacu Radziwiłłów oraz uczestniczyli w grach i zabawach na świeżym powietrzu. Wszyscy uczestnicy wycieczki zadowoleni i uśmiechnięci wrócili do domów.

4. W dniu 19 października odbyła się wycieczka do Wrocławia. Wzięli w niej udział ukraińscy uczniowie z klas 4-8 oraz pozostali uczniowie klas 6a i 7a.  Celem wycieczki była integracja uczniów polskich i ukraińskich oraz poznanie części naszego kraju i jego historii. Uczniowie przeszli uliczkami Starego Miasta, szukali wrocławskich krasnali, posłuchali ciekawych historii i legend dotyczących miasta oraz odkryli wiele ciekawych eksponatów w Muzeum Wody Hydropolis.

5. Uczniowie klas młodszych z Ukrainy przebywają po lekcjach również na świetlicy szkolnej. Z dotacji z UNICEF, zostały zakupione meble, pomoce i gry dydaktyczno-integrujące, aby ten czas spędzany był w sposób komfortowy oraz był dobrze wykorzystany:
      •    klocki „wafle” (10 kpl.);
      •  gry planszowe ( po 5 szt.): „Chińczyk”, „Grzybobranie”, „Kości”, „Kółko i krzyżyk”, „W sklepie i w ogrodzie”, „Ekobohater”, „Piramida zdrowego żywienia”, „Szachy”, Dobble Chrono”;
      •    gra Serso – 5 kpl.;
      •    gra świetlicowa – piłka nożna;
      •    piłki siatkowe gumowe – 10 szt.;
      •   meble: szafka żaka Grande ośmioschowkowa (2 szt.), krzesła tapicerowane (2 szt.), pufy (7 szt.), regał kasztelan supellex (3 szt.);
      •    pudełka na klocki.

6.  Na potrzeby szkolnej świetlicy  został zainstalowany nowy videofon.

7. Dnia 30 listopada klasy IVa i Va oraz ukraińscy uczniowie z klas VI i VII wzięli udział w wycieczce do eksperymentarium w łódzkiej Manufakturze. Uczniowie uczestniczyli w ciekawych zajęciach warsztatowych dotyczących ludzkich zmysłów, poznali historię Manufaktury oraz sprawdzili swoją wiedzę podczas gry miejskiej na ulicy Piotrkowskiej.

8. Została zatrudniona osoba w charakterze pomocy nauczyciela, pełniąca też ważną rolę asystenta  kulturowego do pracy z dziećmi ukraińskimi, władająca ich ojczystym językiem.

9. W szkolnej świetlicy został przygotowany kącik relaksacyjny dla uczniów, gdzie dzieci i młodzież mogą odpoczywać, grać w gry, czytać  oraz wspólnie spędzać czas, znajdują się tam wygodne pufy, dywan oraz regały wypełnione grami. (Wyposażenie zostało sfinansowane ze środków UNICEF-u).

10. Na terenie szkoły znajdują się też Różowe Skrzyneczki.